Як вже говорилося раніше, головну роль у правовій роботі повинні грати юридичні служби підприємств і державних органів. Правда, раніше адвокати здійснювали обслуговування підприємств, які не мали своїх юрисконсультів. Але така діяльність адвокатів не набула масового характеру і, що називається, не робила погоди. Бізнес-адвокатура в нас виникла з початком економічних перетворень, і її засновниками були юристи-господарники. З початку розквіту приватного бізнесу виникла потреба в юристах-хозяйственниках, наприклад у тих, хто добре знав міжнародне право і практикувався у зовнішньоекономічній діяльності. У той час класичні адвокати не могли чинити подібних послуг, адже вони були і залишалися добрими фахівцями у сфері кримінального права, непогано орієнтувалися в цивільному праві, добре володіли житловим та сімейним правом.

Втім, податкове, господарське, митне, зовнішньоекономічне, інвестиційне право не були предметом активної діяльності класичних адвокатів. Як справедливо помітив один спеціаліст, в усьому світі – і там, де панує англо-американська система права, і в тих місцях, де прийнята романо-германська система права – юристом, людиною, що надає професійні юридичні послуги, є лише адвокат. Так що наших юристів, які представляли інтереси клієнтів за кордоном, але не були адвокатами, сприймали не зовсім серйозно. А ось статус адвоката надавав поваги в західному юридичному співтоваристві. Тому адвокатський статус юристів-господарників дуже потрібен.

Для ефективного здійснення юридичної практики знань і досвіду часто мало. Юристу потрібен певний статус, права та обов’язки, визначені законодавчо. Ми вже згадували, що скасувавши ліцензування підприємницької юридичної практики, держава фактично усунулася від регулювання її здійснення. Нелегко практикувати, коли ти ніхто і звати тебе ніяк», особливо коли необхідно зібрати докази або прийняти заходи по захисту законних прав та інтересів свого клієнта. Тому енергійні юристи-господарники і отримували адвокатські свідоцтва, а разом з ними – професійні гарантії і права адвокатів, законодавчо врегульований адвокатський статус. Тобто мета таких їх дій була чисто прагматична.

Дані адвокатам нашим законодавством професійні гарантії і права, звичайно ж, надають їм деякі переваги перед іншими суб’єктами, що здійснюють правову роботу. Так що залучення адвокатів (як зовнішніх консультантів) не тільки доцільно, але й необхідно, так як воно може дати серйозний позитивний результат, забезпечити більш якісний захист законних інтересів вітчизняних бізнесменів.