Велика відповідальність дарувати подарунки однієї і тієї ж персони щорічно. Щоб уникнути непорозумінь, обов’язково тримаєте в пам’яті всі попередні презенти, адже повторення вважається ознакою поганого тону. І запам’ятайте – заборонених подарунків у сфері бізнесу (зразок дзеркал або ножів) сьогодні не існує. Але є жартівливі сувеніри, які не завжди можуть бути доречними, якщо тільки мова не йде про речі з логотипом вашої компанії. Подарунок або сувенір у красивій упаковці з візитною можна вручити особисто або відправити кур’єром, але при цьому дуже важливо, щоб він надійшов до адресата вчасно. Целофанові пакети – абсолютно зайва річ до вашого подарунка. Пакет повинен бути паперовим подарунковим і ніяким інакше.

Ніколи не купуйте бізнес-подарунки у сумнівних торгових точках – на міських ринках або в підземних переходах. Презентабельні товари продаються тільки в презентабельних магазинах. Не нехтуйте онлайн-покупки, адже сьогодні через Інтернет можна купити все. Красиві прикраси або надійні швейцарські годинники є на сайті www.luxgroups.ua (висока якість продукції, прийнятні ціни та сервісне обслуговування гарантовані).

Тепер поговоримо про квіти. Їх можна дарувати з нагоди і без. Вони можуть бути як самостійним подарунком, так і приємним доповненням до нього. Коли букет вручається з метою висловлення своїх почуттів, то мають значення самі квіти, їх колір та спосіб вручення. Символіка кольорів різноманітна. Білі квіти – незмінний супутник наречених, червоні є виразом пристрасної любові, а ось жовтні, кажуть, вони можуть стати передвісником розлуки. Але звичайно ж, треба розуміти, що квіти для коханої людини зовсім не такі, як букет офіційній особі або ділового партнера. Під час офіційних урочистостей для квітів за традицією використовують в основному кольору, відповідні національному прапору. Такий забарвлення може бути кошик для квітів або стрічки, що вставляються в букет.

Елегантність букета не залежить від його величини. Великі квіти в нашій країні в основному даруються в якій непарній кількості, тоді як при створенні букетів з дрібних екземплярів увагу на цьому не акцентується. А для іноземців взагалі не має значення, парна або непарна кількість квітів у подарованому букеті. У вазонах квіти дарують лише близьким людям, як і з польових квітів букети. У бізнесі ці варіанти краще не практикувати. Красивим жестом вважається вручення квітів перед прийомом. Особливо, якщо вас запросили на вечерю у вузькому колі бізнес-партнерів. Отримавши букет, його ставлять на видному місці. Якщо квіти вручаються особисто, те бажано попередньо зняти обгортку. Правилами етикету дозволяється дарувати букети в обгортці, але, якщо ви зустрічаєте людину в аеропорту. А ось під час проведення офіційних заходів квіти обов’язково дарують без обгорткового паперу.

Як правило, жінки не вручають квітів чоловікам. Етикетом подібне дозволяється тільки в ситуаціях, коли жінка хоче висловити особливу подяку за щирість і допомогу. Скажімо, пацієнтка може подарувати квіти лікаря, а студентка – професор. Це в звичайному житті, а в бізнесі таких обмежень немає – тут усі рівні, незалежно від статі. Сучасним етикетом не вітається використання штучних квітів – навіть для декорування.