За словами фінансових аналітиків, банки зацікавлені у відновленні повноцінного кредитування підприємців. Правда, їм заважає це зробити цілий ряд «але». Насамперед – відсутність реального зростання монетарної бази. Наші співвітчизники мають дуже незначний рівень доходів. Це не дозволяє їм збільшувати власну купівельну спроможність (бізнесменам банально не вистачає грошових коштів). По-друге – суворі вимоги до визначення платоспроможності і кредитоспроможності позичальників, згідно з яким до уваги і в розрахунок беруться виключно офіційні доходи. Значний рівень «сірих» доходів має великий прошарок потенційних споживачів бізнес-кредитів. По-третє – не вистачає високоякісних споживачів кредитів (ті бізнесмени, які мають стійкий рівень доходів, дуже часто вже закредитовані, причому серйозно).

У теж час активно відновлюється зараз ринок споживчого кредитування, від якого всі банки відмовилися ще на початку останньої кризи (у 2008-2009 роках). Це пояснюється короткими строками обігу фінансових коштів і дуже високими ставками – споживчі кредити рідко видають навіть на кілька років, а їх висока вартість серйозно знижує ризик можливих збитків. Навіть якщо таку позику погасять два клієнта з трьох, банківське заклад все одно виграє. І до кінця року ситуація не зміниться – банкіри прогнозують значне зростання обсягу виданих споживчих кредитів. На їхню думку, цей ринок зросте в рази, тому що це практично єдиний варіант, на якому сьогодні банки можуть заробити. Всі заклади пішли на цей ринок, і це, швидше за все, збільшить пропозицію позик – тим більше, що середньозважена ставка за кэшкредитах близько 50%. Виходить, що кредитування бізнесу відсунуто на другий план – і це дуже погано.

На ринку іпотеки і автокредитування, на переконання банкірів, значного поліпшення також чекати не варто. Що стосується кредитів на авто, то, насамперед, розглядається зниження розміру першого внеску для клієнтів, зменшення процентних ставок та розмірів комісій, які вони платять. Середній розмір кредиту не зміниться: він знаходиться в діапазоні до 10-12 тис. доларів, а середній розмір кредиту по іпотеці – до 20 тис. доларів. Експерти не очікують істотного збільшення середнього розміру цих кредитів: вимоги до оцінки платоспроможності клієнта в умовах сьогоднішнього ринку залишаються досить жорсткими. А що стосується іпотечних кредитів, то банки не поспішають пропонувати аукціонні умови. Це пов’язано з непростою поточною ситуацією на ринку іпотечного кредитування. Удачі!