Сучасні електронні гроші належать до майнових нематеріальних об’єктів цивільних прав. По суті їх навіть можна вважати варіантом приватних грошей, які емітуються після персонального звернення комерційного агента (користувача) до відповідної банківської установи (емітенту). Банк своїми фінансами забезпечує їх економічну цінність і гарантує, що надалі можливий безперешкодний обмін на безготівкові кошти або грошові кошти.

Треба нагадати, що приватні гроші зазвичай створюються без участі держави і не контролюються ніякими державними організаціями. Є багато історичних прикладів, коли вони використовувалися в різних країнах, хоч і короткий час. Їх випуск часто був викликаний бажанням влади певних регіонів забезпечити свої фінанси деяким вмістом дорогоцінних металів (традиційно для цих цілей використовували срібло і золото). Так було в свій час в Амстердамі, Генуї та Венеції. Сьогодні тільки держава визначає законність національної валюти, яка на всій території країни буде єдиним засобом платежу. Це не залежить від об’єктивного розвитку ринку капіталу або місцевої економіки.

Але чи правильно так робити? Чи приносить така грошова система користь звичайним громадянам і бізнесу? Спірні питання. В історії був період (початок 19 століття), коли багато ліберальні економісти дотримувалися думки, що суд повинен вирішувати якими саме грошима треба виконувати свої зобов’язання. При цьому немає потреби мати в наявності загальну стандартну грошову одиницю. Як ви розумієте, поширення така ідея не отримала і про неї поступово забули. Хоча важливе значення приватних грошей, які б не контролювалися урядом, але повсюдно використовувалися, підкреслювали багато вчених. Вони були впевнені, що приватні фінанси створили б хорошу конкуренцію державним грошам, і ми б отримали цінову стабільність.

В економічній науці пропагується підтримка державою електронних грошей. Навіть є пропозиція створити державний варіант, який був би законним платіжним засобом. Ця ідея ще далека від втілення, але такий крок докорінно змінив би суть електронних грошей. Сьогодні єдиною країною, де з 2008 року на основі стандарту NFC діє національна платіжна система, що використовує електронний варіант національної валюти, є Сінгапур. В інших державах електронні гроші випускаються в закритих системах, що перешкоджає визнанню їх реальними фінансами.

Сьогодні електронними грошима вже важко когось здивувати. Вони активно використовуються в багатьох країнах для різних цілей. Але несподівано з’явилися конкуренти – кріптовалюти. Ще недавно про них було мало інформації. Спочатку світ дізнався про биткоин, а потім просто почався справжній бум у цій сфері. Інвестиції стали вимірюватися мільйонами доларів. Кожен захотів мати лайткоины, догкоины і інші екзотичні монети, тим більше їх вартість почала різко зростати, приносячи дохід першим інвесторам, які ризикнули у них вкластися. З’явилися люди, які вирішили кріптовалюти не купувати, а добувати. Цей процес назвали «майнінг». На сайті red-miner.com є хороший калькулятор, за допомогою якого легко прорахувати рентабельність цього процесу, виходячи з характеристик наявних відеокарт. Якщо зібрати «ферму» з хорошою продуктивністю, інвестувавши в неї солідну суму, то є шанс для високого заробітку. Експерти передрікають криптовалютам чудове майбутнє. За деякими прогнозами, вони навіть можуть замінити традиційні фінанси.