Зараз є і державні програми, за якими підприємцю можуть компенсувати частину відсотків, які він платить банку. «Якщо ставка по кредиту не перевищує 21%, то держава може допомогти і сплатити за підприємця подвійну облікову ставку Центробанку (16%), – говорить експерт Іван Смирнов. – Однак лише у разі, якщо пощастить. З 590 заяв, поданих в нинішньому році вітчизняними фермерами на компенсацію відсотків, узгодження отримали лише 114». Раніше перелік підприємств, які отримають гроші, визначали на рівні регіонів. Сьогодні ж вся процедура регіонах не завершується, так як вони передають папери в столицю (в Мінагрополітики). Воно і вирішує, кому компенсувати витрати, а комусь ні. За яким принципом міністерство вибирає підприємства, які отримають кошти, сказати важко, але офіційно пріоритет мають фермерські господарства, які працюють в галузі тваринництва або птахівництва, та такі, що працюють з енергозберігаючими технологіями. Інші фермери, як ви розумієте, мають проблеми з кредитами. Причому ці труднощі іноді доходять до такого критичного рівня, що банкірами оформляється реструктуризація заборгованості підприємства, так як грошей на виплату кредитних платежів у селян немає. Тому всі хочуть допомоги від держави.

«За сприяння нашого фонду аграрії можуть отримати безвідсотковий кредит, однак, на жаль, на всіх бажаючих грошей не вистачає, – говорить директор державного фонду підтримки фермерських господарств Євген Сонский. – Оскільки обсяги валового виробництва у великих областях вагомішим, то і коштів на кредитування там отримують більше. Торік, скажімо, з 15 мільйонів доларів, якими ми оперували, кредити вдалося видати лише 52 фермерським господарствам. В цьому році планують виділити 28 мільйонів доларів, але ні вказівок щодо їх розподілу, ні самих коштів від держави ще не було».

Позики фонду вигідніше хоча б тому, що за них не треба платити великі відсотки, але без непорозумінь все одно не обходиться. До прикладу, в минулому році заяви на отримання коштів почали подавати ще з весни, а отримали їх пізніше: 1-й транш у вересні, 2-й – у грудні. Зрозуміло, що за цей час фермери могли понести збитки, адже гроші потрібні раніше.