Здрастуйте! у цій статті ми обговоримо, що таке біржа і як на ній заробити.

Кожен, хто хоч раз чув про цінні папери, думав про те, як би на них заробити. Але вже при вивченні матеріалу стикався з тим, що заробляти на біржі куди складніше, ніж здається. У цій статті я спробую розібрати всі теоретичні аспекти торгівлі на біржі, скільки в підсумку можна буде заробити і як підготуватися до всіх труднощів. 

Що таке біржа

Почнемо з теоретичних основ:

біржа — юридична особа, яка забезпечує торгівлю біржовими активами.

Це не просто якесь абстрактне місце, де ведуться торги. Це величезна компанія, яка відповідає за:

  6. Організацію торгів.
 • переказ грошових коштів.
 • оцінку активів.
 • юридичне проведення угод.
 • і за багато інших речей.

В якості біржових активів можуть виступати:

 • валюта (біржа валют або форекс).
 • цінні папери (фондова біржа).
 • товари (товарна біржа).
 • біржові інструменти (терміновий ринок).

Для кожного окремого активу є своя біржа. Наприклад, московська міжбанківська валютна біржа (ммвб) спеціалізується на акціях, облігаціях і валюті.

На державному рівні біржа відповідає за перерозподіл ресурсів. Ті, у кого є гроші, вкладають в тих, кому вони потрібні.

Так як багато хто знає, що таке біржа, виключно за старими фільмами і книгами, поспішаю вас розчарувати. Це давно вже не приміщення, де всі вигукують ціну, розмахують паперами і намагаються перебити ставку один одного. Торгівля на біржі йде в інтернеті, через торгові термінали, які надають компанії-брокери.

Коротко про біржові активи

Давайте коротко розберемося, в чому різниця між основними біржовими активами для звичайної людини.

Валюта

Валюта (форекс-ринок) – самий ліквідний і ризикований актив. Ви можете завжди його продати за поточну ціну, але вона постійно змінюється. Самий незручний ринок для новачків. Ціна постійно змінюється, аналітика досить складна, а прибуток, який можна отримати, торгуючи виключно власними коштами, мінімальна.

Валютний ринок підходить для двох категорій людей: досвідчених гравців або тих, хто дійсно хоче витратити кілька років і 2+ тисячі доларів на вивчення і набір досвіду.

Ціна на валюту змінюється під впливом декількох факторів. Один з них — внутрішня політика держави. Чим краще справи йдуть всередині країни, тим стабільніше відчуває себе валюта. Досить поглянути на один приклад з американським доларом:

Коли в сша справи йдуть добре, його курс залишається незмінним. Але як тільки всередині країни починається криза, курс долара падає. Останній явний випадок: іпотечна криза в 2007 році. Незважаючи на те, що все перекинулося на решту світу і в цілому курси багатьох валют ослабли, долар був слабшим за всіх.

Фактори, на які можна спиратися при торгівлі на біржі — це безробіття, рівень інвестицій в економіку, відтік капіталу, стан банківського сектора і надзвичайні події. До таких подій можуть ставитися вибір президента, хвилювання в країні і т.д. На додачу до внутрішньої політики, є зовнішня. Вона теж визначає силу валюти на світовому ринку.

яскравий приклад. як тільки на нашу країну обрушилися санкції, рубль просто полетів в трубу, і його падіння було зупинено тільки прямим втручанням центробанку.

Акції

Акції-пайові цінні папери, які гарантують отримання частини прибутку компанії і частини майна при її ліквідації. Це найцікавіший і вигідний ринок, який з кожним роком все більше розширюється. Чим більше компаній створюється, тим більше ринок.

На зображенні наочно показано, як змінився ринок акцій. Кожен вкладений в ринок “1 долар” вже давно перетворився на 10 мільйонів за 200 років. Протягом усіх років ринок збільшувався в 50 000 разів щороку.

Ринок акцій підходить практично для всіх. Новачки можуть інвестувати в надійні цінні папери і отримувати стабільний середній прибуток. Професіонали можуть оцінювати перспективні папери, вкладати і перепродувати активи, як тільки вони наберуть реальну вартість.

Акції змінюється в ціні також під впливом двох факторів: внутрішньої політики компанії та економіки країни. Як приклад хорошої внутрішньої політики компанії і підвищення ціни акцій можна привести компанію nintendo.

Після запуску всесвітньо відомої гри pokemon go акції компанія-видавця nintendo за тиждень зросли на 50%. Як тільки всі дізналися, що nintendo має лише непряме відношення до цієї супер-успішної гри, її папери впали на 18%, але тим не менш, в підсумку показали хороший прибуток.

Залежність цінних паперів від економіки країни легко перевірити на прикладі росії. Незважаючи на те, що курс рубля обвалився, багато компаній з топ-10 по капіталізації не тільки не придбали в обсягах угод, але також ще й істотно втратили курс, як тільки стартувала економічна криза в 2014-му.

Передбачити поведінку акцій буває значно складніше, ніж валюти. Просто тому, що інформацію про державну політику можна знайти у відкритих джерелах. Ви завжди можете ознайомитися з реальними даними, звітами та статистикою. Але з внутрішніми документами компанії все не так. Ви не можете передбачити, що трапиться в наступний момент і яким курсом піде компанія. Доведеться адаптуватися.

Облігації

Облігації-боргові цінні папери, власник яких після закінчення заздалегідь обумовленого терміну отримує прибуток від того, хто її випустив. Облігації-один з найбільш консервативних і прибуткових для новачків способів вкладення власних коштів.

Облігації підходять для консервативних інвесторів. Якщо вкладатися в папери великих компаній, можна отримувати невеликий прибуток, яка перекриває реальний показник інфляції. На великій дистанції не дасть великого прибутку, але заощадить накопичення.

Облігації відрізняються стабільністю і залежать виключно від діяльності компанії або держави. Цінні папери компаній дають прибутковість в залежності від фінансового становища емітента. Чим краще справи у компанії, тим менше прибутку принесуть їх облігації.

І зворотний приклад. Я чув про компанію, яка перед самим банкрутством випускала облігації з доходом до 50% річних. Природно, попит на них був невеликий, тому що всі знали, що їхні папери не мають ніякої цінності.

З державою ситуація дещо інша. Облігації, які випускає країна і регіон, завжди будуть в ціні. За винятком форс-мажорних обставин. Саме тому такі облігації купують на тривалий термін. Чим вище термін, тим вище прибутковість. Вони легко продаються, легко купуються, але приносять менше, ніж облігації компаній.

Ф’ючерси

Ф’ючерс-найпопулярніший похідний фінансовий інструмент. Це контракт, при якому покупець зобов’язується купити, а продавець продати певний товар в певний термін за заздалегідь обумовленою ціною. Є два види ф’ючерсів: поставочний і розрахунковий.

Поставочний ф’ючерс-це пряме виконання контракту. Покупець купує, а продавець продає. Розрахунковий ф’ючерс – більш просунутий інструмент. Це компенсування різниці активу. Якщо покупець хотів купити товар через тиждень, а ціна його виявилася вищою, він платить різницю. Якщо продавець хотів продати, а ціна виявилася нижчою, він також платить різницю.

Опціони

Це менш популярний інструмент, ніж ф’ючерси. Його особливість в тому, що покупець отримує право, а не обов’язок, купити певний актив в певний момент часу. Є і його похідна-бінарні опціони. Це вже більш цікавий і простий інструмент, який заслуговує на увагу.

Бінарні опціони-контракти на вартість активу. Людина робить прогноз, чи буде вартість активу вище або нижче в певний момент часу. Реально торгівля бінарними опціонами ведеться на чиказькій біржі, але в росії є безліч фіктивних компаній, які також дають можливість торгувати бінарними опціонами.

Індекси

Індекс-показник зміни цінних паперів. Для простоти можна уявити, що це одна велика корзина з акцій, які об’єднали за якоюсь ознакою. Таких ознак може бути багато:

 • галузь.
 • обсяг.
 • капіталізація.

Виходячи з ознак, за якими сформована корзина, можна визначити, який показник показує той чи інший індекс. Наприклад, при зростанні цін на нафту, акції нафтових компаній також неминуче будуть рости. Але компаніїРухаються з різною швидкістю. Індекс нафтових компаній допоможе нам побачити середню динаміку по ринку.

У росії 2 найпопулярніших індексу: індекс ммвб і індекс ртс. Індекс московської біржі включає в себе 50 найбільш ліквідних і великих емітентів акцій. Грубо кажучи, він дає можливість дивитися, як розвивається економіка в нашій країні. На великій дистанції він показує прибутковість більш ніж в 15% річних.

Індекс ртс розраховується також, виходячи з 50 найбільших емітентів, але в доларах сша. На його курс впливатиме курс рубля і долара, а також обсяги торгів.

Тепер давайте підведемо підсумки:

 • валюта — ризиковано, прибутково, дуже складно.
 • акції – гнучко, прибутково, середньо.
 • облігації – стабільно, середній дохід, просто.
 • ф’ючерси — ризиковано, прибутково, середньо.
 • опціони — ризиковано, прибутково, середньо.

Вибирайте актив для торгівлі з урахуванням того, що ви хочете отримати.

Інвестування та трейдинг

Незважаючи на те, що багато на підсвідомому рівні розуміють різницю між вкладеннями і торгівлею, давайте зафіксуємо це.

інвестиції — регулярне вкладення коштів з метою їх примноження. Ви купуєте щось перспективне, відкладаєте в довгий ящик і постійно доповідаєте власні гроші.

Говорячи простою мовою, ми інвестуємо для того, щоб на довгій дистанції отримувати стабільний дохід. При постійних вкладеннях інвестор через 5 — 10 років зможе отримати величезну суму, в 3-5 разів перевищує його вкладення.

Трейдинг-постійна купівля-продаж активів з метою отримання прибутку. Це повноцінна робота, яка вимагає повної викладки. Сидіти за комп’ютером в 5 екранів і аналізувати всі показники графіків — ось що роблять трейдери кожен день.

Трейдери займаються трохи іншими речами. Найчастіше вони торгують кожен день, отримуючи прибуток від щоденних операцій. Їх робота набагато складніша. Непросто вкласти гроші в перспективний актив і чекати, поки він буде періодично приносити прибуток. Потрібно оцінити, наскільки актив може піднятися, коли його купити, коли його продати.

Бути трейдером надзвичайно складно, тому така робота не підходить для новачків на фінансовому ринку. Більш досвідчені фахівці просто отримають гроші за ваші неправильні угоди. Але заробити на трейдингу можна набагато більше.

Головна відмінність трейдера і інвестора в наступному: якщо акції приносять непоганий стабільний дохід протягом довгого часу, то інвестор не буде їх продавати, навіть якщо вони злетять в ціні в 1,5 — 2 рази від реальної вартості. Просто тому, що папери і так приносять йому прибуток. У той же час трейдер, навіть не замислюючись, продасть актив, просто тому, що він переоцінений.

Трейдинг-своєрідна наступний щабель. Хороший інвестор теж прекрасно знає, коли йому потрібно продавати активи. Але новачкам на біржі не варто бездумно продавати те, що приносить гроші.

Отже, підбиваючи підсумок:

 • інвестор — вкладає в активи вдолгу, отримує прибуток. Підходить для тих, хто бажає примножити свої накопичення.
 • трейдер – людина, яка постійно торгує активами і отримує ще більше прибутку. Підходить для тих, хто хоче працювати з цінними паперами.

Далі ми будемо говорити переважно про інвестиції. Займатися трейдингом набагато складніше і цю професію не кожен зможе освоїти.

Стратегії інвестування

Є різні стратегії інвестування в залежності від:

 • активів.
 • потреб інвестора.
 • його нинішнього фінансового становища.
 • довгострокових цілей.

Тут я розгляну три фундаментальні стратегії та їх відмінності.

консервативна стратегія – це стратегія вкладень, коли інвестор віддає переваги активам, які дозволять йому не програти на довгій дистанції. Це означає, що головна мета такої стратегії – в збереженні грошових коштів. Завдання-домогтися прибутковості трохи більшої, ніж інфляція.

Інвестори, які вибирають консервативну стратегію, інвестують в надійні активи всередині своєї країни і за кордоном. У більшості випадків в ринки, в яких абсолютно впевнені. У нашій країні такими об’єктами інвестицій будуть державні облігації та акції компаній з топ-10. Вони не дадуть високого доходу, але злегка перекриють реальний рівень інфляції.

агресивна стратегія – це протиставлення консервативної стратегії. Тут на чільне ставлять отримання доходу. Саме тому вибираються високоприбуткові і ризиковані активи, в які інвестори вкладають кошти.

При цій стратегії інвестори вибирають перспективні ринки. До недавнього часу до такого ринку ставилася криптовалюта. Ті агресивні інвестори, які повірили в неї, отримали величезні прибутки за короткий термін. Але це було також пов’язано з високими ризиками. Тому що багато криптовалюта просто не виправдали їх очікувань. Більшість з них було марними, а значить, вкладення в них не окупилися.

Агресивні інвестори найчастіше шукають нові ринки і галузі, які тільки розвиваються. Вклавши в них спочатку, на етапі їх становлення, вони можуть отримати набагато більший прибуток потім.

1 агресивна стратегія вимагає більшої маневреності при управлінні активами. Наприклад, акції компанії, яка набрала популярність після випуску одного продукту, можуть стати помітно нижче при випуску нового товару. І тоді їх потрібно якомога швидше продати. І так кожен раз. Як тільки актив почне падати в ціні, його потрібно продавати.

змішаний стиль управління — ця стратегія передбачає використання різних методів управління засобами.

Для такої стратегії характерний баланс між високоприбутковими активами і надійними. Але перевага віддається другим, для гарантованого отримання прибутку.

Інвестиційний портфель

Для того щоб слідувати своїй інвестиційній стратегії, потрібно збирати інвестиційний портфель. Головне правило інвестування говорить, що активи потрібно розділяти. У будь-якому випадку низькодохідні активи повинні врівноважувати високоприбуткові, щоб досягати золотої середини по прибутку і збитків.

Залежно від обраної інвестиційної стратегії збирають різні типи інвестиційних портфелів. Для консервативної стратегії найбільше підходить портфель з переважаючим числом облігацій. Близько 80% коштів, які ви можете вкласти, потрібно тримати саме в них. Решта 20% тримаються у високонадійних акціях. Такий інвестиційний портфель може давати прибутковість приблизно в 10% річних.

1 ризикований портфель, навпаки, складається переважно з акцій. Він дозволяє отримувати високу прибутковість на короткій дистанції. При грамотному управлінні та оцінці ризиків, можна домагатися високої прибутковості. Це досягається за рахунок вкладень в недооцінені цінні папери. На середній дистанції такий портфель приносить високу прибутковість, але тільки при правильному підході. Це не той спосіб, який підходить для новачків.

Змішаний інвестиційний портфель дозволяє комбінувати типи цінних паперів і активів в залежності від того, що потрібно в даний момент часу. Якщо у світовій економіці криза, а інвестор не володіє достатньою кваліфікацією, щоб заробляти, на перший план виходить збереження активів. У стабільний період, коли можна ризикувати і не втратити велику суму, виходить прибутковість. Зазвичай в таких портфелях частка акцій більше частки облігацій, але ненабагато.

Інвестиційний портфель не може залишатися незмінним. Не можна вкладати тільки в певні цінні папери, навіть дотримуючись однієї стратегії інвестування. Навіть інвестори зі світовим ім’ям постійно купували і продавали активи, які були недооцінені і переоцінені. Це давало можливість отримувати дійсно велику прибутковість на дистанції.

Скільки реально можна заробити на біржі

Є кілька міфів про інвестування. Багато людей, які ніколи не намагалися заробити гроші на біржі, вкладаючи власні кошти, думають, що світові інвестори заробляють величезні суми за власні угоди. Що щорічно кошти фондів збільшуються мало не в кілька разів. Але насправді, справи на інвестиційному ринку йдуть набагато більш консервативно.

Навіть уоррен баффетт, найвідоміший інвестор у світі, ніколи не міг показати прибутковість вище 25% річних.

Це означає, що на довгій дистанції навіть показник в 20% річних від вкладень в цінні папери буде досить високим. Досвідчені інвестори радять орієнтуватися на 16-18% річних. І це для людей, досвід яких вимірюється десятиліттями. Але це справедливо виключно для інвесторів з великимФондом, яким дуже складно управляти. Неможливо вкладати в одні й ті ж цінні папери і валюту мільярдні активи. Просто тому, що ринку не потрібно так багато.

Звичайний інвестор легко може заробити 50, а то і 100% річних на декількох вдалих угодах. Вище, коли ми говорили про акції і компанії нінтендо, приклад їх підвищення на 50% за 2 тижні — яскравий тому доказ. Але незважаючи на це, на довгій дистанції дуже складно підтримувати такий темп. Інвестиції не терплять надмірно агресивних гравців. Дуже складно примножувати капітали раз по раз. Просто тому, що ціна кожної помилки буде зростати.

Саме тому не варто сподіватися на те, що ви будете отримувати великий дохід від інвестування. На великій дистанції, якщо користуватися виключно власними коштами, можна зібрати цілий статок на грамотних вкладеннях. Але цей час вимірюється десятками років активної, кропіткої роботи.

Як заробити на біржі: 6 кроків

крок 1. вибір ринку для інвестування.

Краще вибирайте з акцій, облігацій і ф’ючерсів. Ці три ринки досить лояльні до новачків, але мають свої підводні камені.

Ринок ф’ючерсів ідеально підходить для початківців трейдерів. Ризиків на ньому набагато менше, а втрати від невдалих угод нижче.

Вибирайте виходячи з ваших уподобань і цілей. Що вам потрібно отримати і які зусилля ви готові витратити на вивчення і впровадження своїх напрацювань. Краще витратити час на вивчення одного ринку, наприклад, акцій. Це дозволить дізнатися більше про компанії на цьому ринку, що вони роблять, чим займаються і які у них перспективи.

крок 2. максимальне вивчення цього ринку.

Після того як ви вибрали відповідний актив для інвестування, потрібно його максимально вивчити. Що з себе представляє актив, коли він змінює вартість, які сили можуть змусити цей актив змінитися в ціні в вашу сторону і т.д. Це дуже важливо, так як якщо ви недостатньо вивчіть ринок, то легко зможете помилитися в розрахунках.

Кожна помилка буде наслідком недоробок з вивчення ринку. Уважно підходьте до цього пункту. Вивчайте всі пропозиції і звертайте увагу, коли змінюється ціна і внаслідок чого. Так ви зможете побачити фундаментальні важелі впливу на цей ринок, які згодом перетворите в сигнали для купівлі/продажу активів.

На цьому етапі потрібно вибрати стратегію інвестування.

крок 3. вибір брокерської компанії на біржі. 

Після того як ви вивчили всі теоретичні аспекти, можна приступати до вибору брокера. Керуюча компанія повинна бути надійною і не вимагати багато комісійних. Після вибору брокера ви укладаєте контракт і встановлюєте на комп’ютер спеціальний термінал, який дозволить вести торгівлю на біржі онлайн.

крок 4. реалізація стратегії.

Після того як виберете брокера, можна приступати до реалізації власної стратегії. Можна купувати активи, які ви вибрали відповідно до стратегії. Перший час не відступайте від неї ні на крок, тому що відступ від стратегії — найбільша помилка, яку роблять початківці інвестори. Якщо все виходить відразу-треба цим користуватися.

крок 5. коригування стратегії інвестування. 

Якщо ви зрозуміли, що обрана стратегія для вас не підходить, або у вас з’явилися ідеї, як її доповнити, можна використовувати отримані знання і практичний досвід для отримання прибутку.

Для того щоб вийти на нормальний дохід, у вас може піти 1 — 2 роки. Не хвилюйтеся, це нормально.

крок 6. формування звички до інвестування. 

Останній крок-створення звички постійно відкладати власні кошти. Це найважливіше для кожного інвестора незалежно від мети інвестування. Наприклад, якщо ви будете відкладати щомісяця по 3 тисячі рублів, маючи чистого прибутку 10%, то отримаєте 630 тисяч рублів через 10 років. При тому, що вкладіть лише 360.

При виході на середньоринкову прибутковість інвестицій в 18% ви зможете отримати 1 мільйон рублів, вклавши 360 тисяч за 10 років. А це збільшення активів більш ніж в 2,5 рази.

Формування звички відкладати гроші дозволить збільшувати активи щомісяця. При грамотному вкладенні в певний момент ви зможете використовувати виключно вкладені кошти для подальшого збільшення капіталу. Після того, як навчитеся виходити в плюс, залишиться періодично вкладати вільні кошти і отримувати за це непогані гроші.

Пайові інвестиційні фонди

Є один спосіб позбавити себе практично від усіх труднощів, пов’язаних з інвестуванням. Це вкладення в пайові інвестиційні фонди. Такі компанії збирають кошти вкладників у себе і вкладають їх у цінні папери. Є фонди акцій, облігацій, змішані фонди, фонди індексів і т. Д.

Щоб вкластися в пайовий інвестиційний фонд, досить просто купити пай. Зазвичай він коштує від 3 до 20 тисяч рублів.

Піфи хороші для тих, у кого немає достатнього капіталу для інвестування. Наприклад, для того, щоб інвестувати в індекс ммвб, потрібно сформувати портфель, мінімальна вартість якого — більше 3 мільйонів рублів. Але піф, який інвестує в індекс ммвб, може запросити з інвестора, наприклад, 5 тисяч рублів. Це набагато привабливіше.

Але не все так просто. Працюючи з піфами, вам доведеться зіткнутися з комісією. І на невеликому терміні (до 3 років) вона дійсно буде невеликою. Реальна втрачений прибуток буде близько 15 — 20%. Але на великій дистанції, більше 10 років, ви ризикуєте втратити до 50% від прибутку.

Саме тому, хоч піфи і є привабливим способом інвестування, у них є два мінуси:

 • високі комісії.
 • низька реальна прибутковість.

Наприклад, піфи, які інвестують в індекс ммвб, приносять річної прибутковості менше, ніж прямі інвестиції в цей індекс. Тому, якщо ви дійсно хочете заробляти на біржі, краще не починайте з інвестиційних фондів. Незважаючи на те, що самостійні інвестиції — великий ризик, на дистанції ви отримаєте набагато більше, якщо наберетеся досвіду роботи на біржі самостійно.

Що почитати

Тепер кілька слів про корисні книги, які допоможуть вам краще зрозуміти інвестування і вивчити пару цікавих стратегій для власних вкладень.

бенджамін грем «розумний інвестор» — книга відомого економіста, засновника теорії вартісного інвестування. Вона розповідає про основні проблеми інвестування, про те, як сформувати інвестиційний портфель, правильно оцінювати перспективи цінних паперів.

Головна цінність цієї книги: практична інформація з інвестування. З кожним новим виданням в книзі розповідається про стратегію інвестування для конкретного періоду часу: у що треба вкладати, як аналізувати, чому і т.д. Це основна книга, яка зобов’язана стояти на вашій полиці.

команда кк арсагера «нотатки з інвестування» — сучасна книга від інвестиційного фонду. Розповідає про те, для чого взагалі потрібен фондовий ринок, який прибуток з нього можна отримати і яким чином. Це книга-результат більш ніж двадцятирічного досвіду роботи керуючої компанії та її кращих експертів.

Головна цінність цієї книги: практичні поради та відповіді на більшість питань про вкладення грошей. Теоретичні аспекти допоможуть новачкам зрозуміти, навіщо вкладати свої гроші, а поради допомагають закрити питання про те, куди їх вкладати. Книга сучасна, тому всі поради підходять для використання тут і зараз.

уоррен баффетт ” есе про інвестиції» — повноцінна книга про інвестиції від людини, яка все своє життя присвятила вкладенням і заробітку. У ній розповідається про інвестиції в цінні папери, управління капіталом і діяльності інвестиційних фондів. Дуже корисне керівництво навіть для початківця інвестора.

Головна цінність цієї книги: можливість побачити, що інвестування — окремий світ. Зі своїми законами, правилами, змінами та постійними ризиками. Дозволяє поставити все в голові на свої місця.

джеремі сігел ” довгострокові інвестиції в акції» — книга про сучасні методи формування інвестиційного портфеля. Непоганий практичний збірник для початківця інвестора. У ній розповідається про вкладення в акції на реальних прикладах.

Головна цінність цієї книги: практичний підхід. Більшу частину часу йдеться про практику, а не про нескінченну теорію.

олександр елдер ” основи біржової торгівлі» — книга про технічний аналіз. Автор розповідає про те, як він на власному досвіді навчився технічному аналізу, про всіПсихологічних прийомах, які допомагають проаналізувати поточний ринок. Книга більше підходить для трейдерів, але і для інвесторів виявиться корисна.

Головна цінність цієї книги: можливість побачити поведінку реальних людей за звичайними цифрами і графіками. Автор розповідає про те, що всі біржові зведення — не просто графіки і цифри, а реальні прагнення і думки людей. І на основі цих істин дозволяє подивитися на технічний аналіз трохи з іншого боку.

Ще в цій книзі звучить думка, яку потрібно зрозуміти якомога раніше:

Щоб опинятися в плюсі, в ідеальній ситуації ви повинні діяти краще, ніж 50% гравців. Але на ділі, через комісії брокера, біржі і ваших агентів, вам потрібно торгувати краще, ніж 60 — 65%. А це вже набагато складніше.

Є ще один цікавий фільм»гра на пониження”. Він розповідає про іпотечну кризу в америці, про його причини і про людей, які змогли на ньому заробити. Все розповідається зрозумілою, доступною мовою, з часткою іронії і жартів. Він дозволяє по-новому поглянути на людей, які заробляють на інвестуванні і трейдингу. Зрозуміти, наскільки це все непросто і чим доведеться пожертвувати для того, щоб заробляти величезні гроші.

Якщо ви збираєтеся серйозно займатися інвестиціями, раджу не звертати уваги на попсові непотрібні книги на кшталт «багатий тато, бідний тато». Такі книги не принесуть нічого хорошого. Це просто збірка мотивації, щоб ви почали хоч щось робити. Практичної інформації і дійсно чогось корисного в них немає. розповсюджувачі цих книг, які вихваляють і радять до прочитання — просто бездарі, які ніколи не освоять інвестування на належному рівні. Якщо ви хочете стати професіоналом-вчіться у професійних інвесторів, а не попсових письменників.

Висновок

Заробляти на біржових торгах не так складно, як здається на перший погляд. Вкладати в цінні папери, валюту і похідні інструменти дійсно може практично кожен. Але, як то кажуть, легко освоїти, складно стати майстром. Для того щоб отримувати дійсно непоганий дохід, вам доведеться постаратися і докласти величезну кількість сил. Вчіться у кращих інвесторів, вивчайте кращі матеріали і в один момент зможете забезпечити собі безбідне життя без роботи.