На перший погляд, залазити в борги, коли на банківському рахунку вже лежить необхідна сума грошей, дурна затія. Але виявляється, такий інструмент досить популярний серед представників бізнесу, адже він дає доступ до позикових коштів людям без кредитної історії – замість неї використовується депозит. Сьогодні, щоб взяти позику для бізнесу, потрібно пройти через банківський відбір, а щоб мати можливість платити за взятою позикою, рентабельність бізнесу зобов’язана бути не нижче 25%. До всього цього додається і той факт, що підприємці, які тільки розпочинають свій бізнес, взагалі позбавлені доступу до позичковим фінансів. Бізнес, що не має фінансової історії і ліквідних активів, навряд чи погодиться кредитувати хоч один банк.

Чи не єдина альтернатива в цьому випадку – власні кошти бізнесмена на депозиті. Тому, якщо процентні ставки за вкладами втрачати не хочеться, а грошей на розвиток справи не вистачає – можна подумати про оформлення позички під заставу наявного депозиту. Таку послугу пропонують майже всі найбільші банки країни. При цьому вони ніяких жорстких вимог не висувають. Не обов’язково, щоб депозит був оформлений на юридичну особу – для цього підійде майже будь-який строковий вклад, як у гривні, так і в доларах (навіть оформлений третіми особами). Хоча найчастіше цією третьою особою виступає особисто господар бізнесу.

«Для банку це абсолютно безризиковий кредит, – кажуть фінансові аналітики. – Тому отримання такої позики може бути швидким та відносно дешевим – залежить від ставки за депозитом (+ невелика маржа). Для позичальника, у якого гроші знаходяться на депозиті, а фінанси потрібні лише на короткий термін, даний вид кредиту зручний тим, що депозит розривати не треба, а значить, не губляться відсотки при достроковому розірванні. При оформленні необхідно звертати увагу, щоб розмір депозитних коштів, які оформляються у заставу під такий кредит, був близький до суми кредиту (щоб не блокувати зайві кошти)».

Що стосується терміну, то якогось максимального тимчасового відрізка за такого кредитування немає. Головна умова – кредитний договір зобов’язаний закінчуватися раніше депозитного договору. Це ж відноситься і до суми позики – вона не може бути вище 90% від банківського депозиту (валюти повинні збігатися). Якщо різні валюти, то кредитна сума не перевищує 70%. Депозитник може оформити кредит в інвалюті, правда, в цьому випадку джерела валютних доходів все одно доведеться підтверджувати (навіть якщо валюта позики і вкладу збігаються).