Отримати ліцензію на страхування фінансових ризиків вважає за потрібне кожна велика страхова компанія. Незважаючи на це, такий вид послуг, на думку більшості фахівців, є найбільш ризикованим як для клієнта, так і для страхової компанії. В середньому з п’яти звернень задовольняється тільки одне. Страхування фінансових ризиків в основному цікаво великим банкам, торговим підприємствам, що займаються споживчим кредитуванням, різноманітним фінансовим організаціям. Страхування – дуже складна процедура. Для страхування ризику невиконання зобов’язань по поверненню кредиту потрібно зібрати, оформити та надати такий мінімальний пакет документів:

  • свідоцтво про реєстрацію підприємства;
  • ТЕО повернення кредиту у вигляді плану-графіка;
  • довідку з банку про обіг грошових коштів за рік;
  • копію контракту, за яким буде проводитися кредитування;
  • баланс та розшифровку основних засобів підприємства-позичальника;
  • довідку про реєстрацію підприємства в податковій інспекції;
  • документи, що підтверджують легітимність проекту (дозволу, ліцензії, акти надання земельних ділянок, договори оренди виробничих площ);
  • гарантійний лист-зобов’язання позичальника про виконання зобов’язань за кредитом з переліком активів, якими гарантується його повернення в повному обсязі.

Ще одна проблема полягає в тому, що не всі страхові компанії можуть взяти конкретний клас фінансового ризику на страхування. Страхова сума повинна бути прийнятною, а оскільки вони мають неоднакові фінансові ресурси, то і її верхня межа в кожному випадку різна. Страхові компанії часто вимагають від клієнта, щоб його контрагент надав страховику високоліквідну заставу для забезпечення виконання регресних вимог, а це на практиці реалізувати практично неможливо. На страхування фінансових ризиків встановлюється високий рівень франшизи (до 15%).

Непередбачені труднощі страховиків

Велика кількість різноманітних документів і даних страхові компанії вимагають від клієнтів не без підстави. Адже часто підприємці використовують послугу страхування фінансового ризику для незаконного отримання грошового відшкодування, відмивання коштів, отриманих злочинним шляхом (торгівля наркотиками, зброєю, людьми), або з метою ухилення від сплати податків. Найпопулярніший серед таких осіб клас фінансових ризиків – невиконання умов договору контрагентом страхувальника, а ще точніше – неплатежі по угоді. При нескладних маніпуляцій можливість настання страхового випадку у клієнта буде стовідсотковою, хоч це і суперечить принципам страхової діяльності – випадковості настання і імовірнісного характеру страхового випадку. Проблемним буває страхування від втрати прибутку – в нинішніх економічних реаліях такий вид страхових послуг можна надавати тільки перевіреним і надійним клієнтам. І ще нюанс. Якщо хочете страхувати ризики, то вам знадобиться кваліфікована допомога страхового юриста. Ви можете дізнатися тут більш детальну інформацію про те, в яких випадках потрібна ця послуга.

Фахівці називають ще одну проблему – велика трудомісткість надання послуги страхування фінансових ризиків. В залежності від складності страхового випадку доводиться проводити масштабну перевірку компанії-клієнта та її контрагента, яка триває мінімум тиждень, але, як правило, значно більше. Нерідко доводиться страхової компанії підключати свою службу безпеки. Адже потрібно проаналізувати фінансово-економічні показники діяльності клієнта і його контрагента, встановити характер їх взаємовідносин, кредитних історій та позицій на ринку (обов’язковою умовою є належне виконання ними взаємних зобов’язань за попередні кілька років). Також необхідно ретельно вивчити сам договір: коректний він і чи відповідає закону.