До останнього часу на фінансових ринках спостерігався надмірне зростання всіх видів активів. Це було пов’язано з тим, що уряди багатьох країн емітували занадто велика кількість коштів. Зараз зростання ринку припиниться, а отже, фінансовий міхур буде здуватися. Здавалося б, він луснув, коли зникли «віртуальні» гроші. Але гроші подорожчали не для всіх учасників світового ринку. У США, наприклад, вони подешевшали: ФРС опустила ставки фактично до нульового рівня, стимулюючи економіку країни. Внаслідок цього ринок акцій почав нагріватися. Боячись знецінення грошей, люди почали «робити запаси»: активно вкладати в різні папери з фіксованим і нефіксованим прибутковістю.

Російські інвестори теж стали активно інвестувати в акції. В основному вкладали в папери вітчизняних компаній – зробити це технічно простіше, ніж купувати сировину чи закордонні активи. Зараз ринок знову почав падати і, швидше за все, гравці будуть агресивно позбавлятися від акцій. Примітно, що золото і нерухомість втратили популярність як цілі для вкладення грошей. Золото стало таким же фінансовим інструментом, як і нафта, і без надлишкової ліквідності його вартість буде падати. У всякому разі, я б не став робити ставку на золото як на рятівний фінансовий інструмент.

Те ж саме можна сказати про нерухомість. Я б не став вірити прогнозам, що ціни на житло і землю в найближчі півроку різко підуть вгору. Зараз в економіці йде процес дефляції. Дефляція пов’язана з зменшенням споживання товарів і послуг. У нинішньої кризи дуже багато спільного класичним кризою надвиробництва: люди менше заробляють, на руках менше грошей, і виробники змушені знижувати ціни. Свідками цього ми будемо до тих пір, поки триватиме спад виробництва. Як ставитися до заяв офіційних осіб, зокрема міністра фінансів про те, що криза минула? Позаду гостра фаза кризи, яку ми спостерігали в кінці 2008 – початку 2009 року. Але говорити, що почалося відновлення світової і російської економіки, не доводиться. Ми знаходимося на дні кризи, і період стагнації може тривати кілька років. Що ж робити приватному інвестору?

Я б розділив особисті фінанси на дві частини. Перша – гроші, які вам не знадобляться протягом одного року або двох років. Це гроші на «чорний» день. Друга частина – кошти, які ви готові інвестувати. Тут потрібно визначити ставлення до ризику і вибрати відповідний тип фінансового інструменту. Якщо я готовий йти на високий ризик і у випадку невдачі втратити 30-40% від вкладених фінансів – тоді це будуть акції. Якщо я згоден на помірний ризик, то це будуть інструменти з фіксованою прибутковістю, депозити і частково акції. Кошти, відкладені на «чорний» день, я рекомендую зберігати в доларах і євро. Ці гроші має сенс тримати в банківській комірці або покласти на короткострокові депозити.