Отримати кредит в Самарі без довідок та поручителів сьогодні дуже просто. Це може бути звичайний споживчий позику, швидка експрес-позика або кредитка. Зручніше і вигідніше, звичайно ж, користуватися кредитною карткою. До того ж особливу нішу в цьому сегменті поступово займають кобрендингові продукти. Слово «кобрендинг» в дослівному перекладі означає «об’єднання брендів». Банкіри пропонують випуск спільної для декількох брендів банківської карти (кредитної або дебетової), що дає її власникові певні переваги при оплаті товарів і послуг цих торгових марок. Сьогодні в нашій країні поступово поширюється практика випуску банками кобрендингових карт спільно з великими торговельними мережами, авіакомпаніями, готелями та іншими підприємствами.

Такі «кобренди» орієнтуються на клієнта, що віддає перевагу безготівковий розрахунок, активно бере участь в програмі лояльності і бажає отримувати додаткові переваги від користування банківською карткою у вигляді накопичуваних балів, бонусів або «cash-back». Ефективність кобрендингових карт для банків і торговельних мереж теж більш ніж очевидна: кількість торгових операцій за такими банківськими картками в чотири рази більше в порівнянні із звичайним «пластиком», а середня сума торговельних операцій вище на 45%.

Не залишається осторонь від ринку банківських пластикових карт і держава. Нещодавно парламентаріями був прийнятий у другому читанні досить одіозний Закон щодо функціонування платіжних систем і розвитку безготівкових розрахунків. Він передбачає створення єдиного підконтрольного Центробанку клірингового центру, який буде здійснювати маршрутизацію і кліринг за проведеним в межах країни операціями із застосуванням пластикових карт, виданих банками-резидентами. У відповідь на ухвалення законодавчого акту представники лідера серед міжнародних платіжних систем (МПС) Visa, мотивуючи тим, що вступ цього Закону в силу означатиме втручання держави у функціонування їх бізнесу та порушення низки угод і зобов’язань, пригрозили заблокувати операції за своїми картками в межах нашої країни. Не в захваті від прийняття Закону в такій редакції й представники другої за рівнем поширеності МПС MasterCard, які вважають, що він порушить конкуренцію і загальмує розвиток бізнесу.

Глава Центробанку стверджує, що Закон спрямований на захист прав споживачів, оскільки нинішня політика Visa та MasterCard незрозуміла і непрозора. Втім, після підписання Закону Президентом демаршу Visa, як і слід було очікувати, не сталося. Представники МПС вже куди більш обережні в заявах, висловлюючи лише надію на те, що надалі Центробанк залучить міжнародні платіжні системи до розробки правил взаємодії на ринку карткових продуктів, і багато їх побажання будуть враховуватися. Така поведінка цих компаній цілком закономірно: незважаючи на монополію двох міжнародних платіжних систем на ринку пластикових карт нашої держави, між ними точиться жорстка конкуренція – боротьба відбувається вже за десяті частки відсотка.

Позитивно позначиться на ринку банківських карт і законодавче закріплення граничних сум для розрахунків готівкою для фізичних і юридичних осіб, а також підприємців. А ось сектору корпоративних банківських карт, і зараз не користуються особливим попитом як раз через специфіку законів і бюрократичних процедур, доведеться чекати кращих часів.