Монети, як об’єкт інвестицій в золото, можна розглядати і як предмети антикваріату, і як специфічну форму золотих злитків. Що стосується першого випадку, то інвестиції в такий вид активів будуть здійснюватися з метою капіталізації різниці в цінах на твір мистецтва. Незважаючи на потенційну вигідність таких вкладень (інвестування в дорогоцінний метал), грошові кошти вкладаються і в об’єкт колекціонування з історичної або естетичної цінністю. Хоча відсутність організованого ринку подібних активів робить їх ліквідність спорадичною. Що стосується інвестицій в монети (як різновид золотих злитків), то подібне вкладення капіталу є більш кращим з-за високої ліквідності. Вагове і вартісне вираження монет із золота, як правило, нижче у порівнянні з золотими злитками аналогічних параметрів. Можливості транспортування також зростають. До того ж зберігання монет може спричинити за собою більш низькі прямі і трансакційні витрати в порівнянні зі зберіганням злитків. Малий номінал монет робить їх зручними для продажу на неорганізованих ринках.

Прибутковість інвестицій в золоті монети в цілому досить висока і така, що відчуває коливання у відносно незначному діапазоні. Наприклад, прибутковість інвестицій у золоті монети протягом 1969-1974 років становила 9,4%, протягом 1974-1979 – 31,5%, у 1979-1984 – 11,7%, тоді як за аналогічні періоди прибутковість в діаманти становила, відповідно, 11,7%, 13,5% та 6,2%, а в картини – 7,2%, 17,5% і 1,7%. Досить стандартизоване вираження самих монет, незначна вартість і популярність серед дрібних інвесторів створює можливості для організації торгів на інституційній основі. Ціноутворення на них відбувається за допомогою визначення вартості золотого змісту, виходячи з грам, і премії, яка обчислюється понад вартість золота в монеті. У разі подряпин і інших пошкоджень монети інвестор зможе втратити свою премію.

Найчастіше монети купують колекціонери і багаті люди для подарунків. Монети продають за ціною, рекомендованої постачальником, який забезпечує її єдину вартість у всьому світі. На ринку дорогоцінних монет можна виділити три цінові сегменти. До масового асортименту відносять монети вартістю до 500 доларів, які забезпечують основний обсяг продажів. Наступними будуть монети за ціною від 500 до 1000 доларів – високохудожні роботи, які карбуються в незначній кількості. Монети з третього сегмента – дорожче 1000 доларів – купують колекціонери для поповнення власного золотого фонду. Динаміка продажу дорогоцінних монет в точності повторює динаміку будь-якого ринку товарів подарункового асортименту, коли найбільший попит спостерігається до Нового року, Різдва, Дня Святого Валентина, 8 Березня.

В основному торгівля нумізматичними монетами подібна торгівлі предметами мистецтва та антикваріатом, де кон’юнктура і рівень цін зазвичай залежать від рідкості і художньої цінності зразків. Тому дорогоцінні монети (і медальйони) не мають регулярних ринкових котирувань, хоча їх ціни завжди, а рідкісних примірників – особливо, набагато перевищують вартість дорогоцінного металу, що в них міститься. Сьогодні багато спеціалізовані компанії (наприклад, «Віп-Викуп») займаються скупкою старовинних монет за високою ціною, причому не тільки золота, але навіть з міді. І якщо ви досі не визначилися, що робити з антикварними шаблею або унікальними античними монетами, що дісталися від прабабусі, то сміливо продавайте все це на вигідних для себе умовах.

Пожвавлення інвестиційно-тезавраційних попиту на монети з золота часто залежить від подій міжнародного або місцевого характеру, які загрожують інвесторам знеціненням грошей або, навпаки, несуть певну вигоду. Основний обсяг продажів «інвестиційних» дорогоцінних монет, як правило, роблять великі фінансові структури. Але не залишаються осторонь і дрібні покупці, що відображається в зростанні попиту на золоті монети і медальйони.