Кожна людина, пов’язаний з бізнесом, знає, яку важливу роль відіграє бухгалтерія в підприємницькій діяльності. І бізнесменові треба відразу визначатися, яким чином буде здійснюватися бухоблік на його підприємстві. Можна домовитися про співробітництво з фірмами, що надають послуги бухгалтерського аутсорсингу, а можна найняти постійного бухгалтера, купивши йому програму 1С:Бухгалтерія, яка є найкращою в даній сфері. Але і це ще не все – тепер підприємцю необхідно вирішити ще одне питання: «використовувати тільки вітчизняні стандарти або впроваджувати міжнародні аналоги?».

Адже останнім часом загострилася ситуація навколо проблеми введення в нас міжнародних стандартів фінансової звітності (МСФЗ), які приймаються IAASB. МСФЗ – це основа для складання бухгалтерських звітів публічними компаніями з країн ЄС. Також він діє у багатьох розвинених країнах. Нещодавно вітчизняні експерти висловилися за якнайшвидшу імплементацію МСФО у вітчизняну господарську практику. Більше того, вони оприлюднили крамольну думку, що порядок оподаткування теж слід узгодити з міжнародними бухгалтерськими стандартами. Але проти цієї ідеї дружно виступили представники академічних кіл. Експерти помітили, що колишній уряд не доклав достатніх зусиль до запровадження МСФЗ в нашу систему бухгалтерської звітності.

Очевидно, мова йде про розпорядження уряду, яке передбачає обов’язкове складання звітів за МСФЗ компаній, цінні папери яких є в лістингу фондових ринків. Треба визнати, що колишні міністри не особливо займалися реалізацією цього розпорядження. У підсумку проблема залишилася невирішеною. Вітчизняні акціонерні товариства не піддавалися адміністративному тиску, яке спонукало б їх орієнтуватися на МСФЗ. Втім, чи так це погано? Щоб розібратися в цьому питанні, треба взяти до уваги не тільки внутрішню економічну ситуацію, але й події, що відбуваються на міжнародній фінансовій арені. А справа в тому, що саме зараз вирішується доля самого стандарту МСФЗ. Після фінансової кризи політики з країн G20 посилили тиск на провідні органи бухгалтерської глобалізації IAASB та FASB. Їм доручили швидше зблизити дві провідні світові системи стандартизації – МСФЗ та американську US-GAAP. З цього часу почалася напружена робота по зближенню стандартів, формулювання загальних підходів та усунення кардинальних розбіжностей.

Зараз американці швидкими темпами реформують свою систему стандартизації. На законодавчому рівні переглянута і оптимізована система фінансування FASB (змінено механізми управління і нагляду за її діяльністю). США визначили головну мету: в разі успішного зближення систем американські фірми повинні прийняти МСФЗ. Щоправда, остаточне рішення Вашингтон прийме не відразу, а через пару-трійку років. І в міру наближення цього моменту буде загострюватись боротьба між різними групами впливу.