Ідея цифрового валюти, заснованої на принципі децентралізації, була реалізована в 2008 році з появою Bitcoin (биткоин). Саме 10 років тому умільці створили криптовалюту, яка не має прив’язки до одного емітенту. Її не контролює ні уряд якоїсь країни, ні міжнародна фінансова компанія, ні глобальна транснаціональна корпорація і навіть не група приватних осіб з унікальними здібностями. При цьому у неї є перевага – практично миттєва, анонімна і дуже дешева транзакція в платформі Blockchain. На етапі становлення ці електронні монети коштували дешево і були цікаві обмеженому колу фахівців. А вже сьогодні 1 биткоин коштує понад 8 тис. доларів, а загальна капіталізація на криптовалютных біржах перевищила позначку в 143 млрд. доларів. На другому місці Ethereum – 67 млрд., а на третьому Ripple – 26 млрд., А в цілому є безліч перспективних активів для інвестицій – наприклад, криптовалюта Verge (тікер XVG). Вона децентралізована, швидкість перекладів висока (технологія SVP), емісія фіксована.

У простого обивателя, далекого від світу фінансів, може виникнути логічне запитання: «Якщо єдиного центру емісії немає, якщо кожна людина має можливість безперешкодно «влитися» в криптовалютную систему, якщо цифрові монети не підкріплюються хоч якимись фінансовими зобов’язаннями емітента, то яким чином формується їх вартість?». Ціна Bitcoin і інших криптовалют – це результат співвідношення попиту і пропозиції. Покупці, серед яких звичайні люди та інвестори, що впливають на біржові котирування. При цьому можна сказати, що биткоин знаходиться поза межами традиційної грошової системи. Він не відображення «фіатних» грошей, а високотехнологічне явище, що існує за своїм внутрішнім математичним алгоритмом. І якщо брати до уваги загальноприйняту легальну термінологію, то Bitcoin сьогодні має яскраво виражену функцію грошей, не будучи електронними грошима. Це ж можна сказати і про криптовалюту Verge, Litecoin, Monero і т. д.

На питання про приналежність криптовалют до грошей до кінця не відповіли у багатьох країнах. Наприклад, в США була сформована прецедентна практика, визначила, що сучасні кріптовалюти можуть бути іноземною валютою або іншою формою грошових засобів. Таку позицію американських суддів підтвердила FinCEN. Ця організація ще в 2013 році присвоїла кваліфікацію Bitcoin, звучала як «одна з форм грошей». Хоча друге впливове установа – IRS (податкова служба США) визначив, що кріптовалюти треба трактувати як власність (це краще для цілей федерального оподаткування).

А от у Німеччині, для прикладу, биткоин отримав статус «приватних коштів», які можуть використовуватися для оплати і замінювати національну валюту в цивільно-правових договорах. ЄЦБ також опублікував доповідь про статус Bitcoin, проаналізувавши його юридичний зміст. Виходячи з діючого законодавства ЄС, експерти висловили припущення, що биткоин все-таки може бути аналогом електронних грошей. Удачі!