Об’єктом вивчення логістики є інтегровані логістичні потоки (товарно-інформаційно-фінансові потоки підприємств, регіонів і країн), а предметом – оптимальна логістична організація цих потоків згідно логістичного міксу «8Н». Стратегічна бізнес-завдання логістики – забезпечити доставку потрібного товару потрібної кількості і якості потрібного споживачеві в потрібний час і місце за потрібною вартості і потрібного рівня логістичного сервісу. Слово «логістика» грецького походження і пов’язане з Візантійською Імперією, де вже більше тисячі років тому логістика використовувалася як військова наука, яка мала на меті забезпечити безперебійний рух військ.

Основи військової логістики використовував Наполеон, а через полонених французьких генералів вони стали відомі і в Росії. У ХХ столітті армійську логістику стали активно використовувати збройні сили практично всіх світових держав (наприклад, це було добре помітно в діях союзних військ під час заключних військових операцій 2-ї світової війни у Європі). Так, вони застосували новітні на той час контейнерні перевезення. А підготовка до висадки військ союзників у Франції (1944 рік) передбачала новітні військово-транспортні рішення (трубогоны по дну протоки Па-де-Кале для забезпечення танків пальним і десантні кораблі на повітряній подушці для висадки військ).

Сучасна логістика, як ви розумієте, сильно відрізняється від свого давнього аналога. Завдяки тому, що сьогодні кордони між країнами вже не такі «прозорі», як це було кілька століть тому, до звичайної транспортуванні вантажу додалася необхідність у митному оформленні. Зараз, щоб ваш товар доїхав як можна швидше, треба оперативно проходити митницю (іноді не одну). А це не так-то просто, враховуючи, скільки треба витратити часу на правильне заповнення необхідної документації. Вирішити цю проблему легко – потрібно лише звернутися до фахівців за кваліфікованою допомогою. Така ж ситуація і зі складським обслуговуванням. Обсяг вантажоперевезень перебувати на максимальному рівні, конкуренція висока, кожен намагається бути на крок попереду інших, а значить, треба будувати свої логістичні шляху так, щоб обслуговування вашого вантажу на складах було швидким. Правда, не забувайте про якість обслуговування.

Інше історичне напрямок виникнення логістики пов’язано з міжнародною торгівлею. Через територію сучасної України ще в давнину проходили торгівельні шляхи: «із варяг у греки» (об’єднував Північну Європу з Близьким Сходом), «великий шовковий шлях» (до Західної Європи з Китаю), «бурштиновий шлях» (з’єднував Балтійське море та Чорне море), «Галицький шлях» (сполучав Львів з Чорним морем по річці Дністер). Першими українськими практиками в логістиці можна з упевненістю вважати чумаків, які освоїли так званий «солоний шлях» ще в ранньому середньовіччі, доставляючи вози з сіллю з Криму в Київ. А вже звідти сіль надходила в інші регіони (і навіть у Західну Європу).

Всі торгові шляхи передбачали не тільки перевезення вантажів, але і митний контроль, і складування. Причому право на складування товарів (так зване «складське право») в середні століття отримували тільки найбільші і найвідоміші на той час міста. Як економічна дисципліна логістика веде відлік від 1951 року, коли відомий американський вчений (нобелівський лауреат) Оскар Моргенштерн запропонував використовувати логістичні підходи в економіці. Так що логістика, як практичне спрямування економіки, зародилася в США в 2-ій половині ХХ століття, а її розвиток продовжили японські практики, які створили систему виробничої логістики «канбан» і логістичну систему «точно в строк». Зараз логістика визнана у всьому світі. Вона розвивається і приносить користь бізнесу.