Інфляція – це процес зростання рівня цін в країні на всі товари/послуги. Інфляція є важливим макроекономічним показником, що відображає стан економіки в країні. Її високий рівень – це негативний показник, тому що ціни в державі зростають на всі товари/послуги, що зменшує купівельну спроможність національної валюти, а відповідно і зменшує її курс. Люди починають купувати менше товарів за ті ж гроші. Наведу приклад. Ще не так давно (кілька років тому) в Україні бензин коштував 5 гривень за літр, а зараз ця ціна становить майже 11 гривень. Це і є приклад інфляції. Більшість економістів вважають, що інфляція викликана в першу чергу незбалансованим зростанням грошової маси по відношенню до темпів економічного зростання. Інші причини – це ажіотажний попит на товари/послуги та зниження доступності до них під час дефіциту.

Інфляція має хороші і погані сторони в залежності від зацікавлених сторін. Наприклад, висока інфляція є корисною для позичальників, так як це знижує реальну вартість грошей, які вони платять своїм кредиторам. Споживачі, з іншого боку, страждають від високої інфляції, оскільки це підриває їхню купівельну спроможність. Для валютного ринку, наприклад, проблема інфляції також є дуже важливою, оскільки вона є одним з основних факторів, що кожен центральний банк країни враховує при визначенні процентної ставки. Інфляція визначається як неухильне зростання середнього рівня цін товарів і послуг в економіці. З-за інфляції економіка зазнає ряд негативних наслідків, включаючи втрату купівельної спроможності, підвищення процентних ставок, зниження конкурентоспроможності, висока невизначеність в економіці і хвилювання робітників. Як показує практика, чим вище інфляція, тим більш нестійка економіка держави.

З іншого боку є дефляція. Це показник, зворотний інфляції, який може бути визначений як постійне падіння рівня цін. Наведу ще один приклад. Якщо ви не встигли рік тому для свого гаража автоматичні ворота купити за 5000 гривень, то сьогодні їх можна придбати за 4500 гривень. Це і є дефляція, тобто здешевлення вартості. На відміну від інфляції, дефляція не обов’язково є поганим показником. Якщо дефляція викликана збільшенням продуктивності, то вона згадується як «хороша» дефляція, оскільки вона допомагає збільшити реальний обсяг виробництва і знизити рівень безробіття. З іншого боку, якщо дефляція викликана падінням сукупного попиту: це означає, що головний вихід з цієї ситуація для компаній – звільнення працівників, щоб скоротити витрати.