Настав той момент, коли і в нашій країні стали з’являтися так звані антиколекторські компанії, які допомагають кредитополучателям банків вирішувати проблеми з поверненням різного роду позик. Найчастіше це стосується споживчих позичок та автокредитів. Як ви розумієте, цим займаються висококваліфіковані юристи – наприклад, юридична компанія Оренбург надає таку послугу. Поява даного бізнесу викликано активізацією колекторських фірм, які, навпаки, допомагають банкірам стягувати заборгованість. Варто додати, що спеціалізованих антиколекторських установ не існує. Ці функції, як вже було сказано, виконують фахівці-юристи, що займаються і іншою юридичною діяльністю.

Але бувають і негативні моменти, коли антиколектори можуть залучатися до налагодженого шахрайського бізнесу, що дозволяє заробляти серйозні гроші на нечесної видачі споживчих кредитів. У ньому беруть участь співробітники банків, підставні кредитоотримувачі, антиколектори і деякі інші особи. У подібних злочинних схемах по автокредитуванню задіяні також страхові компанії, а суми там «крутяться» набагато більші, ніж у споживчому. З цим явищем правоохоронні органи борються, але не так активно, як хотілося б. Правда, такий нелегальний бізнес існував і раніше. Його суть проста. В змові з фахівцями кредитних відділень банків (і навіть з начальниками банківських філій) знаходяться так звані «горе-позичальники». І вони один одного покривають. Потім «зароблені гроші» діляться. Фахівці-колектори так і називають цих позичальників – «шахраї». Тобто люди, які свідомо йдуть на брехню і не планують віддавати гроші добровільно. Бореться керівництво банків з подібними явищами? Не завжди. Банкірам просто нерентабельно витрачати на це сили і засоби. Контролювати співробітників банку на предмет чесності дуже важко, як і довести їх провину. Та й рівень осіб, зав’язаних на цьому незаконному бізнесі набагато, може бути великий.

Ясна річ, що звинувачувати одні лише банки в таких діях не можна. До послуг, які надають антиколектори, вдаються й інші категорії позичальників, що не беруть участь в корупційних схемах. Їх класифікують так: «панікери», «плакальники», «раціоналісти». Перші постійно позичають гроші, щоб розплачуватися з накопиченими боргами. Другі заперечують факт боргу, а потім починають плакати і шукати пом’якшувальні обставини, перекладаючи на кредиторів всю провину. Треті визнають свої борги, навіть складають схеми їх погашення, але не поспішають платити. При цьому антиколектори постійно захищають і чесних громадян від нападок банківсько-кредиторської мафії. Наприклад, в її схемах може бути задіяно і зовсім стороння особа (ще одна ланка в ланцюжку), яке виявиться справжнім потерпілим. Наприклад, в таку пастку потрапляють люди, які ведуть асоціальний спосіб життя. Кредитоодержувач-шахрай купує на півгодини за пляшку горілки у п’яниці право на користування його паспортом, набирає собі в магазині 7-8 плазмових телевізорів, оформляючи споживчий кредит у банку, де все домовлено з його співробітником. Потім приходить час сплати. Банкіри починають турбувати потерпілого, виставляють йому кругленьку суму за кредитом плюс штрафи. Справа доходить до суду, і якщо такого п’яницю-невдахи не захистить досвідчений юрист-антиколектор, то справа може дійти до опису виконавчими службами майна потерпілого. Втім, багатьом юристам вдається довести, що підпис на договорі позики була підроблена, і їх клієнт виграє суд.

Антиколектори також можуть допомогти своєму клієнтові захиститися від сум, які банк узаконив у судовому порядку, щоб не переплатити зайвого, крім суми кредиту (таке банки теж частенько практикують). Зовсім інша справа, коли самі антиколектори починають застосовувати незаконні способи відходу від боргів, наприклад, підробку документів, підкуп вищих посадових осіб та інше. З такими треба боротися, а це вже справа поліції.