На сьогодні іпотечне кредитування все ще залишається досить «специфічним» банківським продуктом із високою часткою ризиків. Так, на думку фахівців фінансових установ, пояснити це можна в першу чергу тим, що переважна більшість банків не має «довгих» ресурсів в значних обсягах. А кредитувати громадян, що побажали придбати житло завдяки іпотеці, потрібно і на 10, і на 20 років. Втім, за словами фінансових фахівців, загальні обсяги виданих іпотечних позик в останні місяці відчутно зросли. І це не дивно, адже у деяких банків все-таки є кредити з вигідними процентними ставками, а це дуже подобається клієнтам. Правда, на «передовій» цього ринку сьогодні знаходиться ДІУ (державна іпотечна установа), яке, як кажуть, значно полегшує банкам здійснювати кредитування населення на купівлю квартир на первинному ринку.

Однак з ДІУ сьогодні співпрацюють деякі банки, та марно. Адже ця установа надає всім бажаючим гравцям ринку вигідні умови. Так, наприклад, банк після видачі кредитів фізичним особам рефінансує його ДІУ, але перший виступає як організація, яка супроводжує дану позику. Робота триває і вже є непогані результати: у минулому році державна іпотечна установа рефінансувала кредитів, наданих банками-партнерами на придбання житла, на суму в кілька десятків мільйонів гривень. Втім, слід сказати про те, що комбанки, навчені гірким досвідом роботи з ДІУ в кінці 2008 – початку 2009 років, особливо великого бажання співпрацювати надалі з цією установою не мають. Справа в тому, що саме в період початку фінансово-економічної кризи ДІУ фактично відмовився рефінансувати істотну частину вже виданих банками позик і перевело всі ризики на них. Інша проблема полягає в тому, що в Україні зараз все менше і менше залишається тих позичальників, які можуть дозволити собі обслуговування кредиту за поточними умовами ДІУ. Адже, як вважають багато експертів, в Україні йде поступовий процес зникнення середнього класу, який завжди був в авангарді потенційних клієнтів комбанків.

Однак позики, що надаються з допомогою ДІУ, є досить привабливими для клієнтів комбанків. Так, наприклад, величина відсоткової ставки для фізосіб може коливатися від 13,0 до 14,5% (в гривнях) за умови сплати першого внеску від 25,0% загальної вартості. Треба зазначити, що процентні ставки на придбання квартир на первинному ринку у більшості фінустанов, які не співпрацюють з ДІУ, на сьогодні в середньому становлять від 14,0% до 17,0%, тобто трохи вище. Втім, чимало комерційних банків поки що кредитують клієнтів на покупку «первинного» житла за ставками від 17,0% до 22,0%. Хоча треба зауважити, що зустрічаються і установи, які кредитують під 12,0-13,0% без допомоги ДІУ.