Середні ставки за іпотечними позиками, які надаються нашими банками для придбання житла на вторинному ринку, поступово наближаються до рівня 2008 року, а ось вимоги для позичальника все ще залишаються жорсткими. «Таке легко пояснити, адже з ринку пішли спекулятивні операції. Сьогодні квартири купують тільки ті, кому вони потрібні», – відзначають фінансові експерти, які вивчають дану тему. За їх словами, кількість комбанків, які приходять на наш іпотечний ринок (вторинна нерухомість), збільшується кожен день, і дуже приємно, що в цей перелік стали входити багато відомі банки, які раніше уникали іпотеки.

Втім, вимоги до позичальнику все ще залишаються жорсткими. Це і рівень офіційних доходів (які повинні бути підтверджені), і постійне місце реєстрації. Експерти вважають, що ці вимоги не зменшуватися, принаймні, в нинішньому році. Тут слід додати, що суворі вимоги висуваються не лише до позичальників, але і до банків. Національний банк України зобов’язав усі банки в обов’язковому порядку розраховувати кредитоотримувачу кінцеву ефективну ставку. І це, до речі, справедливо. Адже банкіри пропонують, наприклад, кредит під прийнятні 15%-20%, але зі всілякими прихованими комісіями, які, як кажуть, «зашиті» в страховки. А це – прямий обман позичальника.

Поширюється тенденція залучення широкого кола фінансових поручителів. Потенційні кредитоотримувача «шукають» таких осіб серед близьких і далеких родичів, знайомих, начальників на роботі і так далі. Однак не можна сказати, що умови видачі іпотечних позик під покупку вторинної нерухомості тільки ставали жорсткими. Так, за досить короткий термін посткризової видачі позик банкіри зрозуміли, що можна відмовитися від умови наявності у кредитоотримувача заставного майна (і це вже величезний плюс).