Чому так важливо не випустити з рук контроль над курсом? Зараз така політика жорсткого регулювання з кількох причин більш виправдана, ніж, скажімо, рік тому. При незначному припливі депозитів у нацвалюті найменші коливання валютного курсу впливають на відтік заощаджень системи. Говорячи про політику забезпечення банківського сектора ліквідністю, то тут ми бачимо і обмеження з купівлі облігацій внутрішньої позики Центробанком, і взагалі відсутність ініціатив щодо забезпечення фінансового ринку великим обсягом ліквідності.

Ще наприкінці 2012 року перспективи розвитку вітчизняної економіки були більш райдужними, і високі процентні ставки не відлякували багатьох позичальників. З часом, коли розмір маржі прибутковості почав знижуватися, кредитування реального сектора пригальмувало. Кредитів в 2013 році було видано вдвічі менше, ніж у 2012. Крім того, депозити населення хоч і зростали майже вдвічі швидше, ніж у попередньому році, але більшою мірою це були депозити у валюті. У той же час клієнтів-фізосіб і далі відлякувала невизначеність з курсом.

У жовтні-листопаді 2013 року Центробанк активізував купівлю ОВДП у власний портфель. І це певною мірою вивільнило ліквідність. Як наслідок, ставки будуть поступово знижуватися. Разом з тим, уповільнення економіки не кращим чином позначиться на подальших темпів кредитування. Терміни кредитування навряд чи стануть довшими, тим більше що довгих ресурсів у банків не з’явиться. Кредитування традиційних галузей з коротким терміном позик, таких як роздрібна торгівля, також буде скорочуватися під впливом уповільнення внутрішнього споживання в новому році. Які ініціативи зможуть вплинути на банківський ринок в 2014 році? По-перше, це обмеження на купівлю-продаж валюти.

По-друге, політика Центробанку щодо банківських резервів і пропозиція нових інструментів заощадження для населення. Інвестиційні монети, золото, депозитні сертифікати, казначейські зобов’язання – це свіжий погляд на можливості звичайних громадян не тільки зберегти, але і примножити власні заощадження. Що ж буде з курсом гривні? Звичайно ж, він буде коливатися. Однак дієвих заходів з боку уряду і Центробанку, які застосовували в 2012 році, дозволяють припустити – ці коливання не будуть критичними. Так що населення може не переживати за це питання.