Останнім часом експерти ринку нерухомості дуже часто звертають увагу наших громадян на те, що в цьому році в столиці України може бути зафіксовано серйозне падіння цін на ринку вторинного житла. На їхню думку ціни повинні значно знизитися, проте це не буде так глобально, як в самому початку кризи в 2008-2009 роках. Фахівці висловлюють припущення, що в кінці 2013 року ціни на житло можуть опуститися до рівня 2003-2004 років. Слід нагадати, які були ціни на вторинне житло в 2003 році. Я добре пам’ятаю це, тому що сам брав участь у купівлі квартири. Тоді середня ціна одного квадратного метра в столиці, як правило, становила орієнтовно 1200 доларів.

Однак однокімнатна квартира в спальному районі Києва площею 34 квадратних метри (зараз вже такі невеликі параметри просто дивують покупців – всім подавай 50-60 квадратних метрів і, звичайно ж, в новому будинку) коштувала 16 тисяч доларів. Таким чином, ціна «квадрата» в цьому будинку становила лише 470 доларів. А непогану однокімнатну квартиру такої ж площі на Оболоні біля метро можна було купити за 20-23 тисячі доларів. Звичайно, тоді такі ціни нас всіх просто лякали, як, в принципі, і зараз.

І якщо українців чекає перспектива придбати житло в столиці по 500 доларів за «квадрат», це буде непогано. Правда, треба звертати увагу і на ремонт – є квартири, де зроблено УСЕ, починаючи від ексклюзивного дизайну, і закінчуючи тим, що там встановлений хороший змішувач для теплих підлог. Як ви розумієте, вартість такого житла не буде маленькою.

Що ж відбувається з цінами на вторинне житло зараз – і не тільки в Києві, але і в інших містах України? Звичайно, старе житло шокує своєю вартості всіх нас повсюдно. У столиці один «квадрат» на сьогодні коштує близько 1800 доларів, однак ціни на вторинні приміщення, за даними різних компаній, протягом останнього року знизилися на 15-20%.

І це офіційна інформація, однак, ми знаємо, що за так званим торгом, коли покупець дуже хоче позбутися старої «руїни», а продавець – хоч що-небудь прикупити собі в Києві, ціни можуть «всохнути» на 25-30%. Крім того, люди психологічно почали тягнутися до нового, якісного і сучасного житла, і купувати «хрущовку» або маленьку «панельку» за 45-50 тисяч доларів бажаючих вже дуже мало. Однак і продавці в столиці не хочуть здаватися, вони все ще вичікують, що зможуть продати свій вторинний неліквід дорого. Але все це лише прискорює так званий ефект «лопнув кульки».