Свій бізнес (інтернет-магазин) Олександр Вайнштейн почав із створення сайту і оренди невеликого приміщення на міській околиці. Колектив складався всього з двох чоловік – власника, який на дзвінки відповідав, з постачальниками домовлявся, клієнтські замовлення оформляв і бухгалтера – дослідної дами, орієнтується у фінансових потоках як «риба у воді». То чи професіоналізм бухгалтера, то спритність комерсанта, а може просто удача, але так сталося, що торгівля стала активно розвиватися. Через кілька років було куплено власне приміщення в центрі міста, офіс заповнився новими співробітниками, товарний асортимент істотно розширився. Були впроваджені зручні способи оплати, з’явилася дисконтна програма, а для оптимізації системи доставки покупок придбали функціональні почтоматы.

Були і інші секрети успіху, які бізнесмен розкривати не поспішав, поки вони не опинилися у конкурентів. Все сталося банально. Старі комп’ютери зовсім не вписувалися в інтер’єр нещодавно відремонтованого офісу. Придбали нові монітори, системні блоки та інші комп’ютерні засоби. Перенесли всю необхідну інформацію, а стару техніку вирішили продати (не пропадати ж добру). Цю нехитру роботу доручили новому завгоспа – молодому хлопцю років 30 з «недитячими» фінансовими претензіями. Саме він, як з’ясувалося пізніше, люб’язно продав нікому не потрібний системний блок шефа з усіма даними на HDD. Недбалість і жадібність – руйнівна сила.

Все починається з безпеки!

Про фіналі цієї історії неважко здогадатися: бізнес, швидше за все, вдасться врятувати, тільки от його розвиток сповільниться років на п’ять, так як треба буде більше вкладати, ніж отримувати. А все складалося так вдало. Один маленький промах, непомітна деталь – і всі плани рухнули. Підприємці починають розуміти, що безпека бізнесу сьогодні – не модна примха, а комплекс заходів крайньої необхідності. Упустиш хоча б найменший нюанс своєї діяльності з виду – і серйозні проблеми з’являться як «гриби після дощу».

Великі іноземні корпорації витрачають на забезпечення власної безпеки більшу частину доходів: встановлюють системи відеоспостереження та захисту конфіденційної інформації, перевіряють надійність кожного потенційного співробітника і бізнес-партнера, ні в якому разі не допускають на керівні посади людей із сумнівною репутацією. Параноя? Ні, це шлях до успіху. Однак навіть вкладення значних коштів не гарантує повної безпеки, хоча такий підхід і зводить до мінімуму ризики виникнення загроз.

А ось наш національний бізнес не надто переймався питаннями безпеки. Такий вже менталітет: що буде те й буде, бо не може бути так, щоб ніяк не було. І витрачати фінанси невідомо на що чомусь не дуже хочеться. Не готові вітчизняні бізнесмени до такого рівня витрат на безпеку. Вічний абітурієнт-невдаха в ролі охоронця, «надійний хлопець»-програміст і «порядні» співробітники – це майже повний перелік превентивних заходів корпоративної безпеки. Шкода, що вони спрацьовують не завжди.