Різноманітність технічного аналізу дуже велике. Стратегія торгівлі вибирається в залежності від того, який саме тип аналізу використовується трейдером. Є прості і складні прийоми аналізу – вони залежать від того, що використовується: лінії опору і підтримки, різні фігури теханализа, патерни. Ми розповімо вам про одну з безлічі патернів, що отримав назву «Три індіанця», який описала в своїй книзі Лінда Рашке. Цей патерн має й інші назви: «патерн 1, 2, 3», «три торкання», його навіть іноді плутають з паттерном Гартлі і хвиль Елліотта. Насправді ж цей патерн дуже простий, так як він може застосовуватися на будь-якому ринку. При цьому не важливо, якими активами ведеться торгівля: акції, індекси, дорогоцінні метали, валюти, сировина – даний патерн універсальний, а визначити його досить легко. І ще один момент – це розвороту патерн, що на сто відсотків дозволяє при його фіксації заробляти і на ньому, і на подальшій зміні ціни.

Малюнок нижче показує, як виглядає патерн «три індіанця», коли тренд висхідний:

Можна побачити три послідовних максимуму, що визначаються за допомогою індикатора Zigzag (він є стандартним – ви можете побачити його в будь-якому терміналі MetaTrader»). Ми бачимо у відповідності з правилами теханализа, що кожен наступний максимум розташований вище, ніж попереднього, а кожний наступний мінімум теж вище попереднього.

Потрібно відзначити невелику особливість: на малюнку ви бачите, що вказана купівля (buy), тобто купівля колл-опціону в точці «Е» за вищевказаними правилами – вхід в ринок з розрахунком на продовження тренда (це найбільш ймовірний варіант). Але можете також придбати пут-опціон на третій вершині, розраховуючи, що тренд розвернеться – імовірність цього нижче. Хоча на зазначеному прикладі тренд зробила розворот на годинному тайм-фреймі, правила технічного аналізу кажуть нам, що швидше за все тренд продовжить свій рух, ніж розгорнеться. І тому купівля колл-опціону в точці «Е» – це найкращий варіант.

На низхідному тренді даний патерн працює точно так само:

Ми бачимо 3 послідовних екстремуму, де кожний наступний мінімум розташований нижче попереднього мінімуму, і кожен новий максимум розташований нижче попереднього максимуму.

Для визначення патерну «три індіанця» з технічного боку ми зробимо наступне:

 • Визначимо, у якому напрямку йде тренд на тайм-фреймах Н1 і Н4;
 • Підключимо до графіку обраного нами активу індикатор Zigzag з такими параметрами:
  • ExtDepth = 5
  • ExtDeviation = 5
  • ExtBackStep = 3
 • Побудуємо трендову лінію як на малюнку: якщо тренд висхідний, за мінімумів йде лінія підтримки, якщо спадний – за максимумів проходить лінія опору;
 • У момент, коли ціна активу перетне (або торкнеться) трендову лінію (точка Е), то ми набуваємо опціон «call» або «put» – в залежності від того, який тренд.
 • Цей патерн має один єдиний недолік: щоб визначити його, все-таки потрібен досвід, а значить, якщо ви хочете правильно розпізнавати його, доведеться витратити час. Патерн повинен чітко збігатися з описом, інакше ви можете прийняти за нього «голову і плечі», а це зовсім інша фігура технічного аналізу – в результаті вас може чекати збиток. І ніколи не слід забувати про маніменеджмент: навіть якщо ви на сто відсотків упевнені, що це той самий патерн і він обов’язково відпрацює, все одно по максимуму обмежуйте свої ризики.