Важко уявити собі створення якогось бізнесу без якісно написаного проекту. Адже кваліфіковане структурування дій майбутнього підприємця значно спрощує подальшу організаційну роботу та допомагає уникнути багатьох негативних ситуацій. Хороший бізнес-план допомагає підприємцю крок за кроком йти до успіху, розвивати свою справу і не бояться форс-мажорних обставин. Для нормального сприйняття бізнес-плану, його поділяють на розділи й підрозділи, які доповнюються різними графіками, схемами і таблицями. Першим розділом «йде» резюме бізнес-плану. Воно містить основну інформацію про весь проект. Більшість інвесторів, кредитних експертів та представників різних організацій відразу відмовляються фінансувати ідею, якщо резюме не точне або погано складено. Наступний розділ – опис галузі, в якій відкривається бізнес, і самого підприємства. Наприклад, у вас є бізнес-план хлібопекарні. Тут ви вказуєте правову форму фірми, кадровий склад, підрозділу, специфіку галузі, в якій ви будете працювати.

Далі необхідно розповісти про ваш товар або послугу. В цьому розділі потрібно помістити інформацію про нововведенні/товар, що продається, специфіку його виробництва і реалізації, способи виготовлення і технології, застосовані ноу-хау. Намагайтеся писати зрозуміло, не використовуючи надто багато технічних термінів. Вкажіть переваги вашого товару. Наприклад, ваше підприємство виробляє швелер №20. Значить, ви повинні описати вид його міцності, тип Госту, його реальні розміри, є необхідний сертифікат якості.

Наступний розділ присвячується дослідженню ринку та маркетингу. У ньому опишіть результати аналізу ринку, можливих конкурентів (особливо у вашому регіоні), опишіть способи рекламування товару і його просування. Якщо ви плануєте виробляти продукцію, то вам обов’язково потрібен виробничий план. Цей розділ розповідає про специфіку виробництва товару, існуючих постачальників сировини, робочих площах і устаткуванні.

Напевно, найважливіший розділ – це фінансовий план. Він містить всі розрахунки, майбутній прибуток і необхідні витрати. А також прогнозує рівень продажу при визначених умовах. Такий розділ зобов’язаний утримувати багато таблиць, які складаються з реальних цифр. Тому для створення фінансового плану найкраще залучити досвідчених фінансистів чи бухгалтерів. Ефективність проекту – теж досить важливий розділ, особливо для інвесторів. У цьому розділі ви повинні прорахувати можливість зростання, які умови для цього потрібні, і розповісти про рентабельності майбутнього справи. І останній розділ – це гарантії і можливі ризики. У ньому потрібно вказати, в яких ситуаціях можуть виникнути проблеми (наприклад, організаційні, фінансові), як ви з ними будете боротися і що можна зробити, щоб уберегти підприємства від подібних проблем. Як бачите, нічого складного немає.