У будь-якій країні якість її економіки безпосередньо залежить від ефективного розвитку малих, середніх і великих підприємств, кожне з яких вносить свій внесок у сукупний ВВП. Саме успішна діяльність малого підприємництва є тим індикатором, завдяки якому можна зробити висновки про рівень відкритості економічних ринків, стан приватної власності і незалежності суб’єктів господарювання. Складність в тому, що у суб’єктів малого бізнесу власних ресурсів недостатньо, а можливості отримати позикові кошти обмежені з багатьох причин – наприклад, через те, що банкірам невигідно видавати невеликі за розміром микрозаймы. Тому центральна проблема в розвитку малого бізнесу – обмеженість ресурсів, що змушує підприємців шукати різні механізми своєї фінансової підтримки. І можна з упевненістю сказати, що при всьому широкому асортименті кредитних продуктів, тільки банківський кредит дає можливість реалізувати власні інвестиційні проекти і досягти успіху в бізнесі. Оформити позики в банку можна навіть через Інтернет. Таку послугу пропонує наш партнер – 163dstver.ru: кредитний сайт, де позичальник зможе легко надіслати онлайн-заявку на отримання грошових коштів.

Протягом багатьох років вітчизняний ринок кредитних ресурсів для невеликих підприємств характеризувався непередбачуваністю і хаосом. І тільки після того, як був відкритий перший мікрокредитний банк, розпочався цивілізаційний етап його розвитку. За прогнозами провідних економістів, даний напрямок – найперспективніше в найближчому майбутньому, так як є величезний попит на дешеві і доступні позики. Нестачі в клієнтах у банкірів не буде. Але крім сприятливих умов кредитування ще потрібна і державна підтримка, в основі якої – забезпечення підприємців пільговими ресурсами і лібералізація законів, що дозволяють зручно фінансувати малий бізнес.

Кредитування малого бізнесу – це така схема взаємодії клієнтів і банків, яка своєю оперативністю відрізняється від стандартного процесу надання мікропозик. З цією метою провідними банківськими установами була розроблена методика оцінки платоспроможності бізнесменів, яка отримала назву «скоринг». Мета – досить швидко і точно визначити фінансовий стан позичальника і величину ризику при його кредитуванні. Після проведених досліджень було прийнято рішення використовувати досвід зарубіжних банків в даній сфері і звернути особливу увагу банкірів на точне застосування експертної моделі. Її особливість у тому, що працівники кредитного відділу повинні разом обдумати і вибрати найкращий спосіб фіксації і вимірювання ключових факторів, що характеризують ризикованість надання позичкових коштів підприємствам малого бізнесу. Такий підхід призвів до того, що різко скоротився обсяг проблемної заборгованості. Це позитивний результат, хоча деякі банки продовжують з побоюванням співпрацювати з представниками підприємницької сфери з-за побоювань отримати збитки.

Тому завдання уряду – створити банківську мережу з тих фінансових організацій, які мали б можливість і бажання кредитувати малий бізнес з вигодою для себе. Підвищити зацікавленість банкірів легко. Для цього треба надати їм податкові пільги, доступ до дешевих «довгих» грошей (з допомогою Центробанку) та компенсацію з бюджету за зниження процентної ставки до прийнятного рівня. Бюджету, звичайно ж, доведеться все це профінансувати, але розвиток економік зможе компенсувати понесені витрати. Банки теж можуть рентабельно взаємодіяти з підприємцями. Треба лише запропонувати їм різноманітний асортимент фінансових послуг: лізинг, факторинг, депозити, аудиторсько-консалтингове обслуговування, венчурне фінансування, страхування. Чим ширша співпраця банку з безліччю клієнтів, тим вище його сукупний дохід.