У діловій практиці подарунки та сувеніри мають істотне значення. Вони символізують зміцнення дружби, є способом висловити подяку і свідчать про бажання зробити відносини більш близькими. При цьому значення подарунка залежить зовсім не від ціни. Дорогі і нічим необґрунтовані презенти можуть сприйматися як хабар і значно остудити відносини, які склалися. Тому не намагайтеся сподобатися таким простим способом. Так вже влаштоване наше життя, що болюче питання вибору постає мало не щохвилини. Навіть у такому, здавалося б, справі, як пошук подарунка для одного або ділового партнера. Якщо говорити про Новий рік, то придумати щось краще пляшки хорошого вина або шампанського дуже складно. Якщо ви збираєтеся вітати іноземного партнера, дуже доречна пляшка національного напою і місцевих солодощів. При цьому не прийнято дарувати жінкам міцний алкоголь. Класичним презентом для чоловіка є годинник. Вони, як ви розумієте, повинні бути якісними – бажано швейцарськими. На сайті watch-kiev.net можна придбати Rolex для свого бізнес-партнера. Втім, вічний календар з дерева цінної породи, запальничка з лазерним гравіруванням, стильна флешка … Все це вже було!

Хочеться чогось ексклюзивного. Найкращим презентом, приміром, буде авторська лялька. Адже і художник, який її створив, і колекціонери в один голос стверджують: це значно більше, ніж просто іграшка. У всьому світі лялька, створена руками художника, цінується як твір мистецтва – так само, як скульптура чи картина. Якщо її виготовили тільки в одному примірнику, вона відноситься до класу «one-of-a-kind». Коли є певний тираж – до класу «limited edition». У цьому випадку автор сам вирішує, скільки ляльок буде в партії, і відзначає цю інформацію в спеціалізованому щорічному каталозі. Зазвичай в цих тиражі – від 5 до 20 штук, рідше – 50. Ляльки «limited edition» відливаються у спеціальній формі, яка після виготовлення заявленої кількості примірників знищується при свідках.

Коштують такі роботи до тисячі доларів. Але майстер може продати ескіз виробнику, який зможе випустити обмежену партію ляльок з порцеляни або, наприклад, вінілу. Найбільші тиражі – 500-1000 примірників. Зате коштують ці ляльки дешевше (від 100 доларів). Але, незважаючи на серійний випуск, вони популярні у колекціонерів та поціновувачів мистецтва.

Вибираючи подарунок, враховуйте можливі бажання та інтереси людини. Добре, коли у нього є конкретна хобі. Наприклад, філателіст буде радий цікавою серії поштових марок, колекціонер народних виробів – чергового глиняного горщика, а рибак – новому спінінга. А як бути у випадках, коли захоплень немає? Уніфікованим подарунком зможуть виступити художні альбоми, хоча необхідно помітити, що вони не повинні бути дешевими. Хорошим подарунком може стати книга. Втім, зверніть увагу на зміст. Навряд чи доречним подарунком для дами стане твір «Анна Кареніна» Льва Толстого.