Теоретично цей механізм фінансування цікавий для аграріїв, але про його популярність поки що важко говорити. Більшість фермерів не схильні використовувати чужі кошти для фінансування своїх господарських операцій. Тому тільки час і практика покажуть, наскільки цей інструмент буде дієвим. Варто сказати, що для фінансування аграріїв вже є два інструменти, які активно застосовуються у світовій практиці та обіг яких законодавчо врегульовано в нашій країні.

Це вексель і складські документи. Звернення першого регулюють норми вексельного права – воно мінімізує ризики для всіх учасників процесу. Складські документи були введені в далекому 2003 році – їх ще називають, як «складські квитанції». І хоча новий закон активізує підтримку інвестицій в діяльність сільгоспвиробників, розумні інвестори навряд чи будуть віддавати перевагу роботі з незнайомим інструментом.

Отже, цей закон – афера, з допомогою якої деякий лобі хоче прибрати до рук активи аграріїв. І результати голосування підтверджують це. Високі ризики, пов’язані з обігом аграрних розписок – наслідок недосконалого порядку їх використання і наявність кількох сумнівних норм в законі. Вони навряд чи знайдуть попит у знаючих фермерів. Не варто очікувати серйозного впливу аграрних розписок на розвиток агросектору з-за великих ризиків при їх використанні. При порушенні технології вирощування сільгосппродукції (а це може трактуватися вільно) закон дає кредитору право самостійно зібрати врожай без участі фермера. Такі його дії буде оскаржити проблематично. Виходить, що при недобросовісності кредитора фермер може втратити весь свій урожай на законній основі, що абсолютно неприпустимо.

Правда, є думка, що аграрні розписки – це цікавий інструмент, який дозволить малим і середнім фермерським господарствам забезпечити фінансування майбутніх врожаїв. Зараз фермери стикаються з двома видами проблем: недостатність ресурсів для придбання основних засобів і відсутністю оборотного капіталу для закупівлі пального, добрив і насіння. Саме в останньому випадку доцільно використовувати аграрні розписки. У той же час в процесі їх застосування хотілося б обійтися без несподіванок і зайвого втручання державних структур. Згадаймо досвід використання такого інструменту, як «складські свідоцтва», які були дискредитовані.