У кризові 2008-2009 роки банки України масово відмовилися від надання грошових кредитів без застави, адже вони недарма вважаються найбільш ризикованими. Зараз ситуація змінилася: більшість банківських установ, беручи до уваги нестабільну економічну ситуацію в країні, побоюються видавати довгострокові кредити. Саме тому вони заробляють на коротких позиках (хоча вони не менш небезпечні). За даними НБУ, загальна заборгованість населення України за споживчими позиками на 1 серпня поточного року склала 125,400 млрд. гривень. Це лише на 2,2% менше, ніж роком раніше. Однак навіть така невесела ситуація банкірів не стримує: зараз кредити готівкою без застави видають понад 25 фінансових установ. Їх можна зрозуміти: процентні ставки за такими позиками становлять до 70% річних, і ризики, пов’язані з неповерненням фінансових коштів клієнтами, цілком виправдані.

Для того щоб не розгубитися в різноманітності пропонованих банками кредитних програм, відразу ж необхідно чітко визначитися, навіщо вам потрібні позикові кошти і яка саме сума. Ви також повинні чітко представляти, яке ваше майно можна запропонувати банку у вигляді застави. Якщо кредит потрібен на придбання техніки чи інших товарів, отримати його можна в багатьох українських банках. Їх представництва зазвичай розташовані в торгових мережах. Перший внесок в більшості випадків відсутня. Перелік документів, необхідних для оформлення покупки, короткий: паспорт та ідентифікаційний код. Деякі установи можуть попросити і довідку з місця роботи за останні шість місяців, якщо вартість товару, який ви вподобали, перевищує кілька тисяч гривень.

А ось річні процентні ставки назвати низькими ніяк не можна: вони коливаються в діапазоні 25-90%. Розмір відсотків залежить від того, банк бере в заставу товар, який ви збираєтеся придбати, чи ні. Якщо бере – платити доведеться 25-60% від суми позики. Якщо ж банк не збирається ускладнювати собі життя вилученням і продажем комп’ютера, за який ви не змогли розрахуватися, то за кредит доведеться віддати 60-90%. Саме стільки коштує ризик банку, який у випадку вашої неплатоспроможності залишиться в збитку. Тому перш ніж взяти кредит на новий телефон, подумайте: можливо, варто зібрати необхідну суму самостійно?

Якщо ж вам потрібна серйозна сума грошей (кілька десятків тисяч гривень), і не на товари, а, скажімо, на відпочинок або весілля, то обійтися без довідки про доходи при оформленні такого великого позики вам не вдасться. Деякі фінансові установи додатково можуть попросити у вас застава – скажімо, автомобіль або мотоцикл. А банки, які заставу не вимагають, змусять вас застрахувати власне життя: в середньому страховий поліс обійдеться вам в 3% від суми позики. Процентні ставки в цьому сегменті споживчого кредитування дещо нижча: від 35% до 75% річних. Середній термін кредитування – від двох місяців до трьох років.