Приплив іноземних інвестицій у будь-яку сферу економічної діяльності викликає сильне зростання кількості бізнес-структур і, звичайно ж, нових робочих місць. Активність зарубіжних інвесторів, яка останнім часом зафіксовано в нашій країні, створила сприятливі умови для місцевого ринку праці. Виник попит на цінних співробітників, серед яких особливе місце займають керівники та їх заступники (топ-менеджери). За що варто платити фахівцям такого? За реальний досвід або лідерські якості? Скільки коштує зараз топ-менеджер? Про це ми сьогодні і поговоримо.

У нас працює багато рекрутингових компаній, що займаються пошуком претендентів на керівні посади. Попит на професіоналів великий, адже будь-експерт підтвердить, що досвідчений топ-менеджер може шляхом залучення до бізнес-процесів підприємства грамотних співробітників різко підвищити його виробничі показники в рази. По суті, CEO (Chief Executive Officer – головний виконавчий директор) управляє, спираючись на здоровий глузд. Тоді як функціональні директора (HR, Sales, Marketing – фахівці з людських ресурсів, продажу і дослідження ринків), маючи профільні експертні знання, працюють, застосовуючи свої професійні навички. При цьому CEO відповідає за весь бізнес і свої управлінські рішення. Разом з тим ідеальних всемогутніх і всезнаючих людей просто не існує, тому оптимально, коли відповідальність лежить на всій команді фахівців. В ідеалі всі працівники підприємства зобов’язані бути сильними професіоналами. Не поспішайте наймати першого претендента на посаду. Відбір повинен бути жорстким. Краще витратити час, ніж потім виправляти помилки, що виникли з-за некваліфікованого працівника. Підібрати персонал можна на сайті jobis.com.ua – тут представлений величезний вибір резюме для будь-яких спеціальностей, починаючи від бухгалтерії і закінчуючи телекомунікаціями. Є хороша сортування по містах, так що можна відібрати людини з будь-якого регіону України.

Серед генеральних директорів західних компаній зазвичай багато іноземців, однак заступники переважно наші співвітчизники. Таку тенденцію підхопили й вітчизняні підприємства, запрошуючи до себе іноземних керівників. Таким чином, наш ринок праці стає все більш інтернаціональним. Хоча треба розуміти, що значення має не походження, а вміння ефективно працювати в умовах національного ринку.

Компетентність менеджера повинна відповідати не посадовим інструкціям, а завданням бізнесу, яким він керує. Крім того, керівник зобов’язаний бути адекватно мотивованим. Правильні інструменти для цього – система компенсацій та виплат, у тому числі довгострокове стимулювання (за часом – більше року, а по суті – опціон або відкладений бонус).

Найчастіше на підприємствах позиція «зама» неоднозначна, хоча багато експертів вважають, що всередині будь-якої бізнес-структури співробітники другого рівня є важливіше перше осіб. Причому це повинні визнати самі лідери. Як говориться, «короля робить свита». Що стосується внутрішньої структури підприємств, то в кожній з них обов’язково є люди, які займають посаду заступника директора або керівника одного з підрозділів, без яких топ-менеджер не уявляє свого існування бізнесу і на яких він, власне, тримається. Будь розумний лідер цінує ініціативу підлеглих. Працівник, який прагне виділиться, може впроваджувати різні ініціативні пропозиції. В такому випадку він має шанс отримати підвищення або навіть очолити окремий проект. Але тут головне не переборщити зі старанням, інакше надлишковий напір насторожить директора (відчує загрозу своїм статусом). А ось мала ініціативність буде розцінена як недоробка. Тут важливе почуття міри.

Практика показує, що перші особи підприємства не завжди можуть бути лідерами. Є кілька варіантів, коли посада не відповідає реальному стану речей:

  • підприємством керує не власник, а найманий директор;
  • керівництво дісталася «у спадок», завдяки «зв’язків» і «потрібним» родичам.
  • Але навіть в зазначених випадках керівники бувають справжніми лідерами, а що стосується власників бізнесу і топ-менеджерів в одній особі, то двох варіантів бути не може.