Дехто з великих «лендлордів», зіткнувшись з низькою ліквідністю оптових лотів, теж вийшов на ринок роздробу (як і ряд девелоперів, які опинились у скрутному фінансовому становищі). Будівництво селищ стали заморожувати через брак коштів, багато забудовники віддали перевагу оперативно змінити концепцію: відкласти в дальній ящик всі грандіозні плани, роздрібнити великі ділянки на дрібні наділи і продавати їх без підряду.

Більше половини великих земельних ділянок, відведених під котеджну забудову, піддалися кризової реконцепції. Власники проектів відмовилися від масштабних планів і спростили завдання до продажу земельних ділянок з пакетом комунікацій. Сьогодні найбільш ліквідний формат – це огороджена територія з КПП, дорогий, підведеної до периметру ділянки, і внутрипоселковыми доріжками.

Якщо вірити експертам, то сьогодні ділянки без підряду становлять третину всього пропозиції на ринку землі. І більше 40% всіх дзвінків від потенційних покупців, – це запити на ділянки без підряду. Щоправда, кількість реальних угод поки не занадто велико – не більше 25% всіх продажів. Таку різницю між потенційним попитом і фактичним фахівці пояснюють психологічними причинами. Дешеве завжди приваблює. Варто покупцеві побачити, що продається дешева ділянка – він тут же дзвонить. Проте, поміркувавши, розуміє, що покупка ділянки – ще не остаточне вирішення житлового питання. Все одно доведеться будувати будинок, а це великі витрати. Можна, звичайно ж, використовувати кредитування, але не всі зможуть «потягнути». Тому люди часто відмовляються від такої покупки. Купують земельні ділянки без підряду часто ті, у кого є своя будівельна бригада.

Особливо високим попитом користуються ділянки з комунікаціями в котеджних селищах. За ті гроші, за які вони продаються, купити квартиру у великому мегаполісі неможливо, тому дрібні інвестори і переключилися саме на такі ділянки. Однак не всі такі покупки будуть вигідними. У цих об’єктів є ряд недоліків. По-перше, відсутність єдиної концепції забудови – у цьому сенсі відбувся «повернення в 90-е». По-друге, освоєння ділянок може затягнутися на довгі роки, оскільки не вирішено питання з комунікаціями. І рішення цієї проблеми ляже на плечі покупців. Вже є приклади, коли жителі не один місяць (а то й рік) намагаються підвести газ та інші комунікації до свого селища.

Купуючи ділянку без підряду, потрібно тверезо оцінювати свої можливості і бути готовим, що облаштування селища може затягнутися надовго, а результат виявиться неоднорідним. Ліквідність ділянок без підряду досить висока – сумарний результат попереднього дефіциту і щодо поточної низької ціни. Але подальші перспективи поки туманні. Націлився на ринок землі з метою інвестицій, доведеться враховувати багато складових.