Гроші – основа нашої цивілізації. Але використовуючи їх щодня, багато хто з нас так до кінця і не знають, що вони собою представляють. За простотою звичних для нас купюр, монет, банківських рахунків і курсів валют ховається неймовірно складна система інститутів, процесів, взаємозв’язків, що працюють за своїми законами. З тих пір, як Бреттон-Вудська фінансова система себе вичерпала в середині 70-х років минулого століття, ми використовуємо фіатні гроші. У кожної країни свої, є законними платіжними засобами, а їх номінальна вартість встановлюється місцевим Центробанком.

Тобто сучасні гроші давно стали абстрактним математичним виразом ціни, а інформаційні технології вивели цю абстрактність на новий рівень. Більша частина розрахунків в світі відбуваються у безготівковій формі – це трильйонні суми різних валют, які щодня міняють мільярди рук просто у вигляді цифр на екрані комп’ютера.

Але поряд з консервативними електронними грошима, до якого вже всі звикли, особливої уваги заслуговують кріптовалюти. Найпопулярнішою з них є биткоин. Ви про нього напевно чули, так як зараз дуже багато інформації в новинних стрічках присвячується цій тематиці. На питання «що таке криптовалюта?» ви найчастіше почуєте відповідь, що це один з аналогів електронних грошей. На перший погляд так і є, але близьке знайомство з криптовалютами показує, що тут є багато кардинальних відмінностей і протиріч.

Електронні гроші – термін неоднозначний, але в цілому під ними розуміються фінансові зобов’язання, обмін і взаєморозрахунки за яким здійснюються з використанням інформаційних технологій. Наприклад, законодавство ЄС присвоює їм 3 критерії:

  • вони обов’язково повинні зберігатися в електронному вигляді;
  • до одержувачу вони надходять лише після того, як їх отримає банк;
  • платник за законом не може виступати у ролі їх емітента.

А тепер уважно почитайте про те, як працює биткоин (Bitcoin). Ви зрозумієте, що кріптовалюти за своїми характеристиками не є електронними грошима (ЕД) в сучасному розумінні, хоча ними теж можна оплачувати покупки або видавати зарплату. З юридичної точки зору визначальною особливістю ЕД є те, що вони – це засіб платежу, зобов’язання за яким підтверджуються емітентом традиційними грошима. Грубо кажучи, за ЕД завжди стоїть або традиційний банк, або інша фінансова установа, що має ліцензію від центрального Банку на випуск електронних грошей, які не можуть існувати поза фиатно-кредитної грошової системи. Це принциповий нюанс, на який треба звернути увагу, перш ніж далі аналізувати природу криптовалют.

Усвідомити правову суть криптовалют неможливе, якщо ігнорувати ту технологію, яка лежить в їх основі і завдяки якій вони можуть стабільно функціонувати. В якості прикладу розглянемо биткоин, так як з нього все й починалося. Так от, Bitcoin – це розподілена p2p-мережу, де відсутній єдиний центр емісії. Це вже відрізняє його від ЕД, які емітуються однією фінансовою організацією. У криптовалют інший принцип – створення монет і подальша їх підтримка відбувається при активній участі кожного учасника на основі спеціального математичного алгоритму. А щоб забезпечити анонімність, яка характерна криптовалютам, застосовують особливий криптографічний метод. Але головна особливість Bitcoin – це технологія Blockchain. Її «фішка» в тому, що створюється публічна база даних, де є інформація про кожної транзакції, коли-небудь зробленої будь-якою людиною, що отримували/отправлявшим Bitcoin. Використовуючи цю історію, можна дізнатися, скільки монет на конкретному гаманці на конкретний період часу, які суми на нього приходили. Це серйозне відміну від ЕД, де всі операції приховані.